8 клас ХІМІЯ


17.05. 2022

 Урок 58

 Тема:  «.Вирощування кристалів солей.Навчальний проект»

1.Повторити  теоретичний матеріал в підручнику В.І Попель, Л.С. Крикля  Хімія 8 клас

 § 26 - 31.

 2.Перегляньте відео  та презентації

Вирощування кристалів

https://www.youtube.com/watch?v=IM6tBi6OIXY

Вирощування кристалів солей

https://www.youtube.com/watch?v=l4T85c4YSv8

Вирощування кристалів морської солі

https://www.youtube.com/watch?v=uBuGB7-8akM 

Презентація "Вирощування кристалів"

https://naurok.com.ua/prezentaciya-viroschuvannya-kristaliv-211357.html

 Презентація на тему «Вирощування кристалів
мідного купоросу»

https://gdz4you.com/prezentaciyi/himiya/vyroshuvannya-krystaliv-midnogo-kuporosu-22665/

 3.Записати до зошита конспект

 4. Виконати навчальний проект «Вирощування кристалів солей»

5.Теоретичний матеріал

Подобен чуду рост кристалла,
Когда обычная вода,
Мгновение помедлив, стала
Сверкающим осколком льда.
Луч света, затерявшись в гранях,
Рассыплется на все цвета…
И нам тогда понятней станет,
Какой бывает красота.
Тот миг мучителен и светел,
Душа высока и чиста,
Когда рождается на свете
Стиха сверкающий кристалл.
Мир, преломившись в строгих гранях,
Покажет вам свои цвета…
И нам тогда понятней станет,
Какой бывает красота

Що таке кристали?

Щоб зрозуміти, що таке кристали, потрібно пригадати, що тверді тіла поділяють на дві великі групи - кристалічні й амфорні. У кристалічних тілах молекули, атоми чи йони розташовані не хаотично, а впорядковано, утворюючи кристалічну ґратку (амфорні тіла кристалічної ґратки не мають, отже кристали вони не утворюють). Саме наявність кристалічної гратки забезпечує упорядкованість внутрішньої будови кристала, надаючи йому вигляд багатогранника з плоскими гранями, лінії перетину яких є ребрами, а точки перетину ребер - вершинами. Існує багато типів кристалічних ґраток і систем. Вивченням кристалів та їх властивостей займається наука кристалографія.

Правильну геометричну форму і єдину кристалічну структуру мають лише монокристали (одиночні кристали речовини). Іноді декілька монокристалів зростаються разом, утворюючи полікристал. Полікристали складаються з монокристалів різного розміру, не мають правильної геометричної форми.

Як можна виростити кристал

в домашніх умовах?"

Є багато способів вирощування кристалів, але зазвичай в домашніх умовах застосовують метод повільного випаровування розчинника.

Загальна техніка вирощування кристалу є доволі простою. Перший його етап - приготування насиченого розчину (розчин, у якому взята речовина за даних умов більше не розчиняється). Найчастіше його готують за допомогою гарячої води, бо розчинність більшості речовин, з яких вирощують кристали цим способом, зростає з підвищенням температури. На практиці це виглядає так: у посудину насипається речовина, заливається невеликою кількість окропу (або просто дуже гарячої води), інтенсивно розмішується. Це повторюється, доки не розчиниться вся (або майже вся) речовина, але треба слідкувати, щоб не було надлишку води. Коли розчин трішки охолоне, його треба профільтрувати для очищення. Звісно, краще фільтрувати за допомогою спеціальних хімічних фільтрів, але можна скористатися ватою (у лійку вкласти плаский нерозпушений шматок вати, слідкувати, щоб весь розчин пройшов через нього) чи паперовим рушником, склавши його конусом. Отриманий розчин треба залишити на декілька годин для охолодження і формування кристаликів на дні.

Також насичений розчин можна готувати, використовуючи воду кімнатної температури. Для цього у певну кількість води всипають надлишок речовини та інтенсивно розмішують. З часом речовини не стає візуально менше, але розчин може ще не бути насиченим - речовина продовжуватиме розчинятися, але доволі повільно. Тому розчин з надлишком речовини на дні доцільно залишити на 1-2 доби, час від часу його перемішуючи. Після цього отриманий розчин треба відфільтрувати і залишити на декілька днів. За цей час певна кількість води випарується, а на дні виростуть невеликі кристалики.

Коли насичений розчин готовий, його потрібно обережно перелити в ємність, у якій ростиме кристал. Дуже зручно вирощувати кристал у пластиковому одноразовому стаканчику, бо він має оптимальні розміри і площу поверхні випаровування розчину, а матеріал, з якого зроблений стаканчик, не реагує з розчиненою речовиною. Після фільтрування розчину потрібно обрати кристал для подальшого вирощування. Для цього сформовані на дні ємності кристали треба обережно пересипати на рівну поверхню, обережно їх роз’єднати (якщо вони зрослися разом) і обрати найкращий монокристал. Він повинен бути правильної форми і не мати наростів. Оптимальний розмір - декілька міліметрів. Якщо всі кристали виявилися непридатними для вирощування (наприклад, занадто малими), то варто зачекати, доки у відфільтрованому розчині з'являться нові кристали необхідного розміру і форми, спробувати обрати потрібний із них.

Обраний кристал потрібно прив'язати на рибальський шнур (волосінь) чи тонку нитку і підвісити у стаканчику з насиченим розчином так, щоб він не торкався стінок чи дна і не знаходився дуже близько до поверхні (для цього нитку можна прив'язати на паличку чи олівець). Посудину з розчином і підвішеним кристалом треба поставити в місце з малими амплітудами коливання температур і гарним доступом повітря. Щоб у розчин не потряпляв пил, його можна накрити серветкою. Далі потрібно лише чекати...

Вода з розчину буде поступово випаровуватися, а розчинена речовина формуватиме кристал. Раз в 1-2 дні потрібно перевіряти стан кристалу. Якщо дно чи стінки ємності будуть вкриватися невеличкими кристалами, то розчин потрібно профільтрувати в іншу посудину, помістивши в неї кристал. Потрібно слідкувати, щоб ємність, в якій росте кристал була чистою, бо інакше це може вплинути на зовнішній вигляд прив’язаного кристалу. Якщо на волосіні чи нитці наростатимуть кристалики, то їх потрібно обережно змивати. Також треба слідкувати, щоб маленькі кристали-паразити не наростали на нашому основному кристалі (якщо вони наростають на ньому, то їх також потрібно обережно змивати). Інший догляд на цьому етапі кристалу не потрібен, але часто й надовго (якщо в ньому немає потреби) його з розчину виймати не потрібно.

Коли кристал досяг бажаного розміру, його потрібно дістати з ємності, відрізати від рибальського шнура чи нитки і покрити його шаром прозорого косметичного лаку для нігтей. Це необхідно робити, щоб вберегти кристал від поступвого руйнування через вплив несприятливих умов зовнішнього середовища. Покритий лаком кристал можна брати до рук, він може стати чудовим сувеніром і гарно прикрасити інтер'єр кімнати.

З яких речовин виростити кристал найпростіше?

Купрум (II) сульфат пентагідрат (CuSO4·5H2O)

Ця сполука більш відома, як мідний купорос. Використовується в рослинництві, тому придбати її можна в садових магазинах. При поводженні з нею потрібно суворо дотримуватись правил техніки безпеки, адже вказана речовина є токсичною. Кристали виростають синього кольору.

Сульфат алюмінію-калію додекагідрат (KAl(SO4)2·12H2O)

Традиційна назва даної сполуки - алюмокалієвий галун. Ця речовина застосовується в медицині, продається в аптеках. Безпечна для здоров'я. Кристали - прозорі октаедри.

Лимонна (2-гідрокси-1,2,3-пропантрикарбонова) кислота моногідрат (С6Н8О7·H2O)

З лимонною кислотою та її розчинами потрібно працювати в захисних окулярах та рукавичках, щоб уникнути подразнень шкіри та слизових оболонок. Розчинність речовини дуже велика при кімнатній температурі - більше 130 г на 100 мл води, а при нагріванні зростає в рази. При розчиненні лимонної кислоті у воді поглинається велика кількість тепла. Тому насипавши у воду лимонну кислоту з розрахунку 130-150 г на 100 мл води емність потрібно повільно нагрівати, перемішуючи розчин, доки речовина не розчиниться. Кристал росте швидко, але виймати його з розчину без потребі не рекомендується - він може тріснути. Кристал може бути прозорим або білим - це залежить він умов росту та наявності внутрішніх тріщин.

 Виконану роботу  надіслати на електронну пошту: valalekskriv020457@gmail.com  або  в Єдину школу

 В зошиті обов’язково пишіть число і тему уроку

 17.05. 2022

Урок 57

Тема:  «Навчальний проект «Сполуки основних класів у будівництві й побуті.»

1.Повторити  теоретичний матеріал в підручнику В.І Попель, Л.С. Крикля  Хімія 8 клас

 § 26, 28, 29, 31.

2.Перегляньте відео  та презентації

 Неорганічні речовини – представники основних класів у будівництві

https://www.youtube.com/watch?v=kRMw8Mm_8ik 

Сполуки неорганічних речовин у будівництві та побуті.

https://vseosvita.ua/library/spoluki-neorganicnih-recovin-u-budivnictvi-ta-pobuti-233170.html

Навчальний проект з хімії "Неорганічні речовини - представники основних класів в будівництві та побуті"

https://naurok.com.ua/navchalniy-proekt-z-himi-neorganichni-rechovini---predstavniki-osnovnih-klasiv-v-budivnictvi-ta-pobuti-22884.html 

3.Записати до зошита конспект

4. Виконати навчальний проект «Сполуки основних класів у будівництві й побуті.»

5.Теоретичний матеріал

Нині широкого використання набули будівельні матеріали на основі силікатів: цемент, бетон,цегла, кераміка Цемент, бетон,цегла,кераміка,скло – продукція силікатної промисловості.

Виготовляють(варять) звичайне віконне скло із соди Na2 CO3 , вапняку СaCO3  та кварцового піску SiO2  при температурі 1500*С у спеціальних печах безперервної дії.

Спрощено процес одержання скла передає рівняння реакції:

               Na2 CO3  + CaCO3  + 6SiO2  = Na2* CaO  * 6SiO2  + 2CO 

Зелене і коричневе скло почали виробляти в Єгипті й Месопотамії у IV тис. до н.е. Його выкористовували лише для прикрас.

Кришталь-скло,яке замість силікатів Натрію і Кальцію містить силікати і борати Калію та Плюмбуму(II).Кришталь сильно заломлює світло і грає всіма кольорами веселки.

Існує ще й кварцове скло – чистий переплавлений силіцій(IV) оксид. Це скло майже не змінює свого обєму за зміни температури.

     Це́гла — штучний камінь форми паралелепіпеда, виготовлений з мінеральних матеріалів та

підданий термічній обробці, що застосовується як будівельний матеріал. Хоча аж до нашого часу

в багатьох країнах широке розповсюдження мала неопалена цегла-сирець, часто з додаванням

 в глину різаної соломи, застосування в будівництві  обпаленої цегли також сходить до глибокої

старовини. Особливо важливу роль грала цегла в архітектурі Месопотамії і Стародавнього Риму, де з цегли викладали складні конструкції, зокрема арки.
    Глина з погляду випалення представляє суміш легкоплавких і тугоплавких 

мінералів. При випаленні легкоплавкі мінерали зв'язують і частково розчиняють

тугоплавкі мінерали.    

     Структура і міцність цеглини після випалення визначається процентним

співвідношенням легкоплавких і тугоплавких мінералів, температурою і тривалістю випалення.В процесі випалення керамічної цегли легкоплавкі мінерали утворюють склоподібну, а тугоплавкі кристалічну фази. З підвищенням температури все більш тугоплавкі мінерали переходять в розплав і зростає зміст стеклофази.
     Після випалення при температурі 950 — 1050 °C частка склоподібної фази в

керамічній цеглі має складати не більше 8-10 %.

Глина,змочена водою,стає подібною на пластилін, і їй можна надати різної форми.Цю властивість глини покладено в основу гончарства.

В стародавньому Китаї володіли технікою виробництва порцеляни. Для виготовлення порцеляни використовують білу глину каолін Al2 O3 * 2SiO2 *  2H2 O,у меньшій кількості беруть польовий шпат K2O * Al2O3 * 6SiO2  і кварцовий пісок SiO . Готові вироби прикрашають малюнками

Цемент
Цемент - ц
е сірий порошок, що твердіє при змішуванні з водою. Він виготовляється з суміші глини і вапняку шляхом прожарювання їх до початку спікання. При цьому утворюється кам'яниста маса, яку розмелюють в тонкий порошок, схожий на борошно. Порошок пакують у водонепроникну оболонку. Якщо змішати цемент з піском або щебенем, то утворюється бетон - дуже міцний матеріал. Бетон з внутрішнім каркасом із залізних стрижнів називається залізобетоном і використовується як матеріал для будівельних конструкцій.

      Основний хімічний процес при виробництві цементу - спікання при 1200 - 1300 оС суміші

глини з вапняком, що приводить до утворення силікатів і алюмінатів кальцію:

Al2O3. 2SiO2. 2H2O = Al2O3. 2SiO2 + 2H2 O

CaCO3 = CaO + CO2

CaO + SiO2 = CaSiO3

3CaO + Al2O3 = 3CaO.Al2O3

При змішуванні з водою відбувається

поступова гідратація:

3CaO . Al2O3 . 6H2O = 3CaO . Al2O3 + 6H2O

      Якщо при замішуванні цементної маси ввести в неї щебінь, гравій і тому подібні матеріали,

то вийде бетон. Якщо ж бетоном прикривають якусь основу (каркас) із залізних прутів, дроту, стрижнів і т.д., то подібні конструкції називають залізобетоном.

Залізо і бетон добре зчіплюються між собою, утворюючи міцну масу, не руйнується при

звичайних змінах температури (коефіцієнти об'ємного розширення заліза і бетону майже

однакові).

Залізобетон відрізняється механічною міцністю, великим опору стисненню і розриву.

Композиція з цементу і азбесту (асбоцемент) - цінний матеріал для покрівель. Азбоцементні даху відрізняються довголіттям.

Бетон добре затримує радіоактивні випромінювання і застосовується для захисту від них.

Цемент відноситься до числа так званих в'яжучих матеріалів. Це матеріали, здатні з рідкого або тістоподібного стану переходити в твердий, камневидное при звичайній температурі.

Цемент являє собою суміш алюмінатів і силікатів Кальцію,зокрема сполук 2CaO* SiO2 (або CaSiO3) i 3CaO * SiO2  (або   Ca SiO3 ). При додаванні води до цементу його складові повільно взаємодіють із нею і суміш поступово твердішає.

Перші заводи в Україні були збудовані на Донеччині та Рівненщині наприкінці ХІХ ст. Архітектор В.Городецький в 1903р. використав вітчизняний цемент для виготовлення оздоблення однієї з найкрасивіших будівель ХХст.,яка і донині прикрашає м.Київ.

 

  Виконану роботу  надіслати на електронну пошту: valalekskriv020457@gmail.com  або  в Єдину школу 

В зошиті обов’язково пишіть число і тему уроку

 

 10.05. 2022

 Урок 56

 Тема:  «Використання оксидів, кислот, основ і середніх солей..

Навчальний проект «Хімічний склад і використання мінералів..»

 1.Повторити  теоретичний матеріал в підручнику В.І Попель, Л.С. Крикля  Хімія 8 клас

 § 25- 33

 2.Перегляньте відео  та презентації

 Поширеність у природі та використання оксидів та кислот

https://www.youtube.com/watch?v=Xo2HdQmK0Yw

Використання оксидів,кислот, основ і середніх солей

https://www.youtube.com/watch?v=Nw8g5ue1O1o

Поширеність у природі оксидів, кислот, основ та середніх солей

https://www.youtube.com/watch?v=YEQD-l4LvV0

Презентація "Поширеність в природі та використання оксидів, кислот, основ та середніх солей"

https://naurok.com.ua/prezentaciya-poshirenist-v-prirodi-ta-vikoristannya-oksidiv-kislot-osnov-ta-serednih-soley-176224.html

Презентація "Хімічний склад і використання мінералів"

https://naurok.com.ua/prezentaciya-himichniy-sklad-i-vikoristannya-mineraliv-217744.html

ХІМІЧНИЙ СКЛАД І ВИКОРИСТАННЯ МІНЕРАЛІВ 

https://present5.com/tema-ximichnij-sklad-i-vikoristannya-mineraliv-grinyava-mar-yana/

 3.Записати до зошита конспект

 4. Виконати навчальний проект «Хімічний склад і використання мінералів.»

5.Теоретичний матеріал

ПОШИРЕННЯ ОКСИДІВ У ПРИРОДІ. Ви вже знаєте з природознавства й хімії 7 класу, що серед хімічних елементів чемпіонами за поширенням у природі є Оксиген, Силіцій, Алюміній, Ферум. Варто лише наголосити на тому, що першість свою вони здобули завдяки оксидам. Тож оксиди належать до найпоширеніших складних речовин на нашій планеті. За ними утримується першість у всіх оболонках Землі: атмосфері (карбон(ІV) оксид, гідроген оксид, або вода), літосфері (силіцій(IV) оксид, або кремнезем, алюміній оксид, ферум(II) та ферум(III) оксиди) і, звичайно ж, у гідросфері (вода).

Ще з уроків природознавства ви дізналися, що приблизно 0,03 % складу повітря припадає на вуглекислий газ. На перший погляд, це начебто небагато. Однак, якщо зважити на те, що суцільна повітряна оболонка Землі сягає до 15 км у висоту, стає зрозумілим, наскільки це поширений газоподібний оксид.

А що вже казати про інший оксид неметалічного елемента — гідроген оксид — воду, якою вкрито 3/4 суходолу й на яку припадає близько 80 % маси клітин живих організмів!

Тільки карбон(IV) оксиду за природних умов має рівномірне поширення на нашій планеті. Нині внаслідок господарської діяльності людини його стає значно більше в атмосфері. Решта оксидів на певних територіях утворюють поклади, тоді як в інших ділянках Землі їх мало або й зовсім немає.

Утворення скелястих гір, ґрунту неможливе без силіцій(IV) оксиду та алюміній оксиду. Загалом земна кора наполовину складається із силіцій(IV) оксиду.

В Україні великі родовища оксидів Феруму розташовані поблизу Кривого Рогу.

ВИКОРИСТАННЯ ОКСИДІВ ґрунтується на різноманітності їхніх хімічних і фізичних властивостей.

Так, властивість оксидів взаємодіяти з іншими речовинами використовують під час добування алюмінію, сплавів заліза — чавуну та сталі.

Без використання здатності гідроген оксиду розчиняти інші речовини з утворенням розчинів не можна уявити побут, харчову промисловість, виробництво ліків тощо. Висока теплоємність води забезпечила їй використання в опаленні приміщень, теплообмінниках на заводах із виробництва кислот, у виробництві добрив тощо. Вода також є цінною сировиною, з якої виготовляють кислоти, спирти, водень, кисень, луги та багато інших речовин. Вона надихає поетів і художників на створення шедеврів мистецтва.

Перелік використання гідроген оксиду нескінченний. Проте, говорячи про використання води, не слід забувати, що у воді зародилося життя і що без води жива природа існувати не може. Тож відповідальність за збереження чистоти водойм покладається на кожного з вас.

Силіцій(IV) оксид — це і незамінний будівельний матеріал у складі піску та граніту, і важлива сировина для виробництва скла, цементу, порцеляни, кераміки. Чистий силіцій(IV) оксид (кварц) іде на виготовлення деталей кварцових годинників, спеціального посуду, що витримує різкі перепади температур.

З алюміній оксиду приблизно на 50 % складаються бокситові руди, поклади яких є в Україні. Основне призначення цього оксиду — видобуток на алюмінієвих заводах «крилатого» металу алюмінію.

Твердість алюміній оксиду та силіцій(IV) оксиду забезпечила їм застосування як абразивів.

На природних рудах-оксидах Феруму працюють доменні печі. Це сполуки, в яких із руд виплавляють залізо у вигляді чавуну. З руди магнітний залізняк, що містить у своєму складі залізну окалину Fe3O4, її ще називають змішаним оксидом FeO · Fe2O3, виготовляють магніти.

Абразиви — дуже тверді матеріали, що застосовуються для шліфування, точіння та полірування.

Розглянуті оксиди поширені у природі й використовуються людиною у великих кількостях. Проте багато інших оксидів, хоча й поступаються своїм поширенням чи масштабами використання, але є не менш важливими.

ЗАСТОСУВАННЯ ІНШИХ ОКСИДІВ. Чимало хімічних виробництв припинили б свою роботу без наявності каталізаторів, у тому числі й ванадій(V) оксиду, манган(IV) оксиду та інших.

Біла, зелена, коричнева та деякі інші фарби своїм кольором завдячують оксидам металічних елементів — Цинку, Хрому, Заліза, Кобальту.

Сульфур(IV) оксид добувають із руд-сульфідів, щоб далі доокиснювати та виробляти сульфатну кислоту. Він також знаходить застосування як вибілювач паперу, у текстильній промисловості — для вибілювання вовни, шовку, у харчовій промисловості — для консервування плодів, із санітарно-гігієнічною метою — для знезараження приміщень тощо.

Магній оксид застосовують для виготовлення вогнетривких матеріалів, з яких виробляють тиглі та вогнетривку цеглу.

Додаючи у скло замість частини силіцій(IV) оксиду бор оксид В2О3, виготовляють тугоплавке скло, що витримує нагрівання до 800 °С.

У медицині знаходять застосування цинк оксид, магній оксид, алюміній оксид та інші оксиди.

Будівництво було б неможливим без силіцій(IV) оксиду, води та негашеного вапна.

За схемою 20 ви маєте змогу ще раз переконатись у різнобічному використанні оксидів.

ПОШИРЕНІСТЬ І ВИКОРИСТАННЯ НЕОРГАНІЧНИХ КИСЛОТ. На відміну від оксидів, неорганічні кислоти не утворюють покладів. Їх добувають на хімічних заводах..

ПОШИРЕНІСТЬ І ВИКОРИСТАННЯ НЕОРГАНІЧНИХ ОСНОВ. Представники цього класу неорганічних речовин у природі відсутні. Але потреба в них є, тому здійснюють їх промислове добування. Найбільше практичне значення мають натрій гідроксид та калій гідроксид.

ВПЛИВ ХІМІЧНИХ СПОЛУК НА ДОВКІЛЛЯ ТА ЗДОРОВ'Я ЛЮДИНИ. Використовуючи представників основних класів неорганічних сполук, не можна ігнорувати їхній вплив на довкілля та здоров'я людини. Потрапляння їх у навколишнє середовище в кількостях, що перевищують гранично допустимі концентрації, обертається шкодою, досить часто невиправною для всього живого на нашій планеті. Серед шкідливих представників основних класів неорганічних сполук найбільше шкодять газоподібні оксиди Карбону, Сульфуру, Нітрогену, що потрапляють у повітря з продуктами горіння нафти, газу, вугілля, бензину, дров, містяться у викидах нафтопереробних, металургійних, хімічних заводів, автомобільного транспорту тощо.

Гранично допустима концентрація — це показник безпечного рівня вмісту шкідливих речовин у навколишньому середовищі.

Стисло про основне

• За поширенням у природі оксиди посідають перше місце серед складних неорганічних речовин.

• Оксиди знаходять широке застосування в різних галузях народного господарства та побуті.

• Широке використання оксидів зумовлене різноманітністю їх фізичних та хімічних властивостей.

 Виконану роботу  надіслати на електронну пошту: valalekskriv020457@gmail.com  або  в Єдину школу

 В зошиті обов’язково пишіть число і тему уроку

 10.05. 2022

 Урок 55

 Тема:  «Систематизація знань з теми «Основні класи неорганічних сполук».»

 1.Повторити  теоретичний матеріал в підручнику В.І Попель, Л.С. Крикля  Хімія 8 клас

 § 25- 33

 2.Перегляньте відео 

Узагальнення знань з теми: "Основні класи неорганічних сполук".

 https://www.youtube.com/watch?v=YS_PYRbMGSc

 3.Записати до зошита конспект

 4. Виконати завдання самостійної роботи

5.Самостійна робота з теми: «Основні класи неорганічних сполук»

  Самостійна робота з теми «Основні класи неорганічних сполук»

 І рівень (встановлення відповідності) 2б

 1 Установити відповідність між формулою і хімічним характером оксиду:

Формула оксиду            Хімічний характер

А CaO                                1 кислотний

Б Al2O3                              2 основний

В N2O                                3 амфотерний

Г N2O5                               4 несолетворний

 2 Встановіть відповідність між типом кислоти та її формулою:

Тип кислоти                                                  Формула кислоти

А оксигеновмісна, одноосновна                        1 H2CO3

Б безоксигеновмісні, двоосновна                      2 HBr

В оксигеновмісна, двоосновна                          3 HNO3

Г безоксигеновмісна одноосновна                    4 H3PO4

                                                                              5 H2S

ІІ рівень (складання назв та формул)

1.Дати назви сполукам, які мають наступні формули: HBr, CuO, Al(OH)3, Cu(OH)2

2.Скласти формули сполук, які мають наступні назви: літій оксид, сульфітна кислота, ферум (ІІ) гідроксид.

ІІІ рівень (Складання рівнянь реакцій) 3б

Al(OH)3 + NaOH =                              HBr + Cu(OH)2 =

FeCl3 + Ba(OH)2 =                             MgO + CO2 =

SO3 + Na2O =                                     HCl + MgO =

 IV рівень (задачі)

1. Яка маса фосфор (V) оксиду утвориться під час згорання фосфору масою 6,2 г?

 2. Через натрій гідроксид масою 80 г пропустили  сульфур (IV) оксид до повної нейтралізації лугу. Яка маса та кількість речовини солі утворилася?       

 Виконану роботу  надіслати на електронну пошту: valalekskriv020457@gmail.com  або  в Єдину школу

 В зошиті обов’язково пишіть число і тему уроку

03.05. 2022

Урок 54

Тема:  «Генетичні зв’язки між основними класами неорганічних сполук..

Поширеність у природі оксидів, кислот, основ і середніх солей.»

1.Повторити  теоретичний матеріал в підручнику В.І Попель, Л.С. Крикля  Хімія 8 клас

 § 25- 33

 

2.Перегляньте відео  та презентації

 Поширеність у природі та використання оксидів та кислот

https://www.youtube.com/watch?v=Xo2HdQmK0Yw

Генетичні зв’язки між основними класами неорганічних сполук.

https://www.youtube.com/watch?v=F0WzEUTgGVg

Презентація до уроку хімії у 8 класі на тему "Поширеність в природі та використання оксидів, кислот, основ та середніх солей".

https://naurok.com.ua/prezentaciya-poshirenist-v-prirodi-ta-vikoristannya-oksidiv-kislot-osnov-ta-serednih-soley-176224.html

Генетичні зв'язки між основними класами неорганічних сполук

https://vseosvita.ua/library/henetychni-zviazky-mizh-osnovnymy-klasamy-neorhanichnykh-spoluk-561056.html 

3.Записати до зошита конспект 

4. Виконати завдання 264 (г,д), 267 

5.Теоретичний матеріал

   У перекладі з грецької генетичний означає — такий, що стосується похо­дження, вивчає розвиток чого-небудь.

Розглядаючи хімічні властивості сполук різних класів, можна простежити, як вони пов’язані за походженням, тобто скласти генетичні ряди, в яких простежується споріднений зв’язок між класами неорганічних сполук.

Генетичний зв’язок — це зв’язок між речовинами різ­них класів, що ґрунтується на взаємоперетворенні речо­вин і показує походження одних речовин від інших.

Знання генетичних зв’язків пояснює різноманітність класів неорганічних сполук і речовин у природі, відкриває перед уче­ними перспективи створення нових речовин.

Було давно помічено, що речовини, які беруть свій початок від простих речовин — металів, суттєво відрізняються за влас­тивостями від речовин, що беруть початок від неметалів. Тому розрізняють два генетичних ряди: генетичний ряд металів та генетичний ряд неметалів.

Генетичний ряд металів. Генетичний ряд металів має такий

вигляд:          

метал —> основний оксид —>основа (луг) —> сіль.

Метал, що започатковує генетичний ряд, наявний в усіх його складних речовинах, наприклад:

                                                    1              2                    3

                                            Ca —> CaO —>Са(ОН)2 —>СаС12

2Са + 02 = 2СаО;

СаО + Н20 = Са(ОН)2;

Са(ОН)2 + 2НС1 = СаС12 + 2Н20.  

Правило генетичних зв’язків:

Кількість стрілочок у схемі відповідає кількості рівнянь хі­мічних реакцій, які необхідно скласти.

Сполуки, записані перед стрілочкою, обов’язково мають вступити в хімічну реакцію.

Сполуки, записані пір ля стрілочки, мають утворитися внаслі­док реакції.

Проте, як вам відомо, нерозчинну основу не можна добути з оксиду, піддавши його взаємодії з водою. Тому генетичний зв’язок ускладнюється на одну ланку:

метал —> основний оксид —>сіль —> основа —> інша сіль.

Для заліза та сполук  Феруму він має вигляд:

                                           1              2                  3                    4

                                     Fe —> FeO—> FeS04 —> Fe(OH)2 —> FeCl2

 

2Fe+O2=2FeO

FeO + H2SO4=FeSO4+H2O

FeSO4+2NaOH =Fe(OH)2   +Na2SO4

Fe(OH)2+2HCl= FeCl2+2H2O

Генетичний ряд неметалів. Генетичний ряд неметалів вибу­довується за тим самим принципом, що й металів, лише гідрат оксиду в ньому не основа, а кислота:

неметал —> кислотний оксид —>  кислота —> сіль.

Розглянемо генетичний ряд неметалів на прикладі сірки:

                    1             2                        3

               S  —> S02  —> Н2S03  —> К2S03

1) S + 02 = S02;

Н20 + S02 = Н2S03;

2КОН + Н2S0з = К2S03 + 2Н20.

Генетичний ряд неметалів, у якому основою виступає нерозчинна кислота. Цей ряд можна представити за допомогою таких перетворень:

неметал —> кислотний оксид —сіль —> кислота —> кислотний оксид —> неметал.

Наприклад, генетичний ряд Сіліцію:

     1              2                    3                  4             5

Si —> SіO2 —> Na2SiО3 —> Н2 SіО3 —> SiO2 —> Si.

Si + O2 = SіO2

SіO2 + 2NaОH = Na2SiО3 + Н2 О

Na2SiО3 + 2НCl = 2NaCl + Н2SiО3

Н2SiО3 = SiО2 + Н2 О

SiО2 = Si + О2

Проте необов’язково, щоб з утворенням солі генетичний ряд завершувався. Його можна продовжити і, зокрема, у зворотно­му напрямі:

       1             2                3                     4                 5                    6               7

Cu > CuO > CuS04 >Cu(OH)2 > CuCl2   > Cu(OH)2 > CuO > Cu

2Cu + 02 = 2CuO;

CuO + H2S04 - CuS04 + H20;

CuS04 + 2KOH - Cu(OH)2 + K2S04;

Cu(OH)2 + 2HC1 - CuCl2 + 2H20.

CuСl2 + 2NaOH = Cu(OH)2 + NaCl

                   t

Си(ОН)2> CuO + Н20;

                   t

CuO + Н2> Cu + Н20.

 Виконану роботу  надіслати на електронну пошту: valalekskriv020457@gmail.com  або  в Єдину школу

В зошиті обов’язково пишіть число і тему уроку


03.05.2022.

Урок 5 3

Тема : «Практична робота № 2. Розв’язування експериментальних задач. Інструктаж з БЖД»

1 Ознайомитися з теоретичним матеріаломв підручнику В.І Попель, Л.С. Крикля  Хімія 8 клас § 32- 33 

2 Переглянути  відео

Практична робота 2 Розв’язування експериментальних задач

https://www.youtube.com/watch?v=bq9vz_kzhM0

 Практична робота. Розв'язування експериментальних задач

https://www.youtube.com/watch?v=QeHNeWDtL-g

Практична робота Розв'язування екпериментальних задач.

https://www.youtube.com/watch?v=0Q2Pp8plixU

Практична робота №2. Розв'язання експериментальних задач.

https://www.youtube.com/watch?v=c4CVyOOAsT4

 

3. Виконати практичну роботу за інструкцією, яка надана у відео  Практична робота 3  Розв'язування експериментальних задач

  https://www.youtube.com/watch?v=QeHNeWDtL-g, в презентації Дистанційна практична робота 3. Розв’язування експериментальних задач.

https://naurok.com.ua/distanciyna-praktichna-robota-3-rozv-yazuvannya-eksperimentalnih-zadach-184389.html

або за інструкцією, яка надана в підручнику на ст.203  (І варіант)               

Написати звіт про виконання практичної роботи

Зробіть загальний висновок

Виконані завдання надсилати на електронну пошту 

   valalekskriv020457@gmail.com   або в Єдину школу

 В зошиті обов’язково пишіть число і тему уроку

26.04. 2022

Урок 52 

Тема:  «Розрахунки за хімічними рівняннями маси, об'єму, кількості речовини реагентів та продуктів реакцій..

Значення експериментального методу в хімії.».

1.Повторити  теоретичний матеріал в підручнику В.І Попель, Л.С. Крикля  Хімія 8 клас

 § 27

2.Перегляньте відео  та презентацію

  Розрахунки за хімічними рівняннями маси, об’єму, кількості речовини реагентів і продуктів реакції.

https://www.youtube.com/watch?v=IRzjOE41SbE

Як легко розв'язувати задачі за хімічним рівнянням? Хімія 8 клас.

https://www.youtube.com/watch?v=JqH3JEXLCYk

-Розрахунки за хімічними рівняннями

https://www.youtube.com/watch?v=a9RBNQ8GBMs

Розв'язування задач за хімічними рівняннями.

https://www.youtube.com/watch?v=gLVTsXIMjWU

Презентація «Розрахунки за хімічними рівняннями маси, об'єму, кількості речовини реагентів та продуктів реакцій.»

https://naurok.com.ua/prezentaciya-rozrahunki-za-himichnimi-rivnyannyami-masi-ob-emu-kilkosti-rechovini-reagentiv-ta-produktiv-reakciy-8-klas-9666.html

3.Записати до зошита конспект 

4. Виконати завдання 204, 205, 206

5.Теоретичний матеріал

   Хімічне рівняння показує, які речовини і у якій кількості реагують одне з одною, а також які речовини при цьому утворюються, скільки кожної з них можна одержати. Наприклад, рівняння реакції взаємодії водню з азотом:

N2 + 3H2 = 2NH3

показує, що три молекули водню H2 реагують з однією молекулою азоту N2 з утворенням двох молекул амоніаку NH3 .

Для визначення кількісних співвідношень між реагуючими речовинами ми використовуємо поняття кількості речовини. Кількість речовини в рівнянні реакції показує коефіцієнт. Тобто по рівнянню утворення амоніаку ми можемо сказати, що: 3 моль водню H2 реагують із 1 моль азоту H2 з утворенням 2 моль амоніаку NH3 .

Якщо для проведення реакції взяти не три моль водню, а будь-яку

іншу кількість (наприклад, 3х моль), то кількість азоту, що прореагував, буде у три рази менше, ніж кількість водню,

тобто n(N2) = x моль:

 n(Н2): n(N2) = 3х : х = 3:1 .

Таким чином, речовини вступають у хімічні реакції в кількостях,

що пропорційні їхнім коефіцієнтам у рівнянні реакції (стехіометричним коефіцієнтам). Іншими словами, відношення кількостей реагентів (у молях) дорівнює відношенню відповідних коефіцієнтів у рівнянні реакції.

Записавши рівняння реакції горіння сірководню:

2H2S + 3O2 = 2SO2 + 2H2O ,

ми бачимо, що два моля сірководню реагує із трьома молями кисню з утворенням двох молей сірчистого газу і двох молей води. Якщо в реакцію вступає х моль сірководню, то співвідношення реагентів і продуктів реакцій виглядає наступним чином:

n(H2S) ׃ n(O2) ׃ n(SO2) ׃ n(H2O) =  2x ׃ 3x ׃ 2x ׃ 2x  = 2 : 3 : 2 : 2  .

 Алгоритм розв'язування задач за хімічними рівняннями

1) Записати рівняння хімічної реакції з коефіцієнтами.

2) Підкреслити відому за умовою задачі речовину однією рискою, невідому — двома.

3) Обчислити кількість відомої речовини.

4) За рівнянням реакції обчислити кількість невідомої речовини (складання пропорції).

5) Обчислити масу або об’єм невідомої речовини.

 

Значення експериментального методу в хімії..

 

У 1666 році в англійському м. Кембридж молодий учений Ісаак Ньютон кілька днів поспіль віддавався дуже дивному заняттю. Він ловив сонячних зайчиків на аркуш паперу. Вікно він щільно закрив ставнями та в одному зі ставень просвердлив маленьку круглу дірку. Через цей отвір уривався в чорний морок вузький пучок сонячних променів. Ньютон походжав кімнатою, підставляючи під промені долоню чи папір або пропускаючи їх аж до стінки. Невже вченому юнакові була приємною ця дитяча забавка? Звичайно ж, ні. Ньютон проводив експеримент.

У його руках була трикутна скляна призма. Коли призма опинялася на шляху променів, зникав круглий білий зайчик, і замість нього з’являлася довга багатобарвна смуга. Хто знає, як називається ця смуга? Ньютон назвав її спектром.

Багато великих відкриттів були зроблені завдяки численним серйозним експериментам учених.

Які закони хімії ми вивчали?

Закон збереження маси М. В. Ломоносова, A. Л. Лавуазьє. Лавуазьє здійснював свої дослідження у власній лабораторії, обладнаній найточнішими фізичними приладами — терезами, термометрами, барометрами, а також апаратами власної конструкції. Лавуазьє був чудовим експериментатором і тонким спостерігачем.

Гемфрі Деві почав займатися хімією як учень аптекаря й так захопився цією наукою, що за короткий час опанував найбагатшими знаннями. Його улюбленим підручником був підручник з хімії Лавуазьє. Юнак ставив сміливі експерименти, описував їх, робив такі висновки, яких не робили досвідчені вчені. І незабаром учений світ заговорив про роботу молодого хіміка.

Ми познайомимося з реакціями, що дозволяють відрізняти одні хімічні речовини від інших. Такі реакції в хімії називаються якісними реакціями.

У три пробірки без написів лаборант налив розчини: натрій хлориду, хлоридної кислоти, натрій гідроксиду. Допоможіть недбалому лаборантові розібратися, в якій пробірці міститься кожна з речовин.

Які реактиви можна використати, щоб розпізнати ці речовини?

Індикатори: фенолфталеїн, лакмус, метиловий оранжевий.

Лавуазьє заповів майбутнім експериментаторам:

намагайтеся робити добре, а не робити багато;

спрощуйте досліди, наскільки це можливо;

ніколи не заповнюйте поспішними висновками мовчання фактів.

Тож будемо дотримуватися порад видатного хіміка. Який індикатор раціонально використати в цьому досліді? Той, який дозволить розпізнати всі три речовини. Вибираємо лакмус.

У пробірці з натрій хлоридом лакмус не змінить кольору.

У пробірці з хлоридною кислотою змінює колір на червоний.

У пробірці з лугом колір змінюється на синій.

Завдання. Акуратно з допомогою лакмусового папірця дослідіть запропоновані розчини та приклейте відповідні етикетки на пробірки.

Щоб розпізнати ці речовини, слід скористатися якісними реакціями.

З допомогою експерименту можна не лише відкривати нові закони, але й визначати вже відомі речовини.

 Виконану роботу  надіслати на електронну пошту: valalekskriv020457@gmail.com  або  в Єдину школу 

В зошиті обов’язково пишіть число і тему уроку

26.04. 2022

Урок 51

Тема: «Загальні способи добування оксидів і кислот, основ і середніх солей.»

1.Повторити  теоретичний матеріал в підручнику В.І Попель, Л.С. Крикля  Хімія 8 клас

 § 26, § 28-§ 30

2.Перегляньте відео  та презентацію

  Загальні способи добування оксидів, основ, солей, кислот, 

https://www.youtube.com/watch?v=CLko7PN4V9k

Загальні способи добування оксидів, кислот, основ, середніх солей

https://www.youtube.com/watch?v=dnWbc593FWs

Презентація "Загальні способи добування оксидів, кислот, основ і середніх солей"

https://naurok.com.ua/prezentaciya-z-temi-zagalni-sposobi-dobuvannya-oksidiv-kislot-osnov-i-serednih-soley-236402.html

 

3.Записати до зошита конспект

 

4. Виконати завдання 195, 212

 

5.Теоретичний матеріал

Загальні способи одержання оксидів у промисловості

1) Багато речовин у природі існують у вигляді руд, що містять оксиди. Наприклад:

• бурий залізняк Fe2O3;

• червоний залізняк Fe3O4;

• боксити Аl2O3;

• пісок, кварц SiO2.

У цьому випадку одержання оксиду передбачає очищення і збагачення руди.

2) Шляхом спалювання простих речовин:

N2 + O2 = 2NO

3) Шляхом спалювання складних речовин:

4NH3 + 5O2 = 4NO + 6Н2O

Лабораторні способи одержання оксидів

1) Шляхом спалювання простих речовин:

С + O2 = СO2

2Mg + O2 = 2MgO

 

2) Шляхом спалювання складних речовин:

СН4 + 2O2 = СO2 + 2Н2O

3) Шляхом розкладання складних речовин у процесі нагрівання:

Са(ОН)2= СаO + Н2O 

H2SіO3= SіO2 + H2O

 Одержання основ у промисловості

Луги — шляхом електролізу розчинів солей:

2NaCl + 2Н2O = 2NaOH + Н2 + Сl2

 Лабораторні способи одержання основ

1) Луги — шляхом розчинення лужних і лужноземельних металів у воді:

2Na + 2Н2O = 2NaOH + Н2

Луги — шляхом розчинення основних оксидів у воді:

СаO + Н2O = Са(ОН)2

2) Нерозчинні основи — шляхом дії лугів на солі:

ZnCl2 + 2NaOH = Zn(OH)2 + 2NaOH

 

Промислові способи одержання кислот

1) Безоксигенові кислоти одержують шляхом розчинення галогеноводнів у воді:

HCl, H2S.

2) Виробництво оксигеновмісних кислот — це складний багатостадійний процес, що ґрунтується на розчиненні кислотних оксидів у воді:

SO3 + H2O = H2SO4

CO2 + H2O = H2CO3

 Лабораторні способи одержання кислот

У лабораторії кислоти одержують шляхом дії більш сильних кислот на розчини солей:

Na2SiO3+2НСl = Н2SiO3 + 2NaСl

Одержання солей у промисловості

1) Із природних сполук:

СаСO3, Na2CO3, MgCO3, NaCl.

2) Шляхом сплавлення оксидів:

Na2O + SiO2 = Na2SiO3

 Лабораторні способи одержання солей

1) Шляхом взаємодії кислотних оксидів з розчинами лугів:

Са(ОН)2 + СO2 = СаСO3 + Н2O

2) Шляхом розчинення металів у кислотах:

Zn + 2НСl = ZnCl2 + Н2

3) Шляхом взаємодії основних оксидів з кислотами:

СаО + H2SО4 = CaS04 + Н20

4) Шляхом взаємодії основ і кислот:

2NaOH + H2SO4 = Na2SO4 + 2Н2O

5) Шляхом взаємодії солей з основами:

АlСl3 + 3NaOH = Аl(ОН)3↓+ 3NaOH

6) Шляхом взаємодії солей з кислотами:

Na2CO3 + 2НСl = 2NaCl + СO2 + Н2O

7) Шляхом взаємодії розчинів солей:

AgNO3 + NaCl = AgCl і + NaNO3

 Виконану роботу  надіслати на електронну пошту: valalekskriv020457@gmail.com  або  в Єдину школу 

В зошиті обов’язково пишіть число і тему


19.04.2022.

Урок 50

Тема : «Практична робота №2  .Дослідження властивостей основних класів неорганічних сполук.»

1 Повторити теоретичний матеріалв підручнику В.І Попель, Л.С. Крикля  Хімія 8 клас    § 26-31 

2 Переглянути  відео та презентацію

Практична робота 2. Дослідження властивостей основних класів неорганічних сполук

https://www.youtube.com/watch?v=LE63dA69OVs

Практична робота. "Дослідження властивостей основних класів неорганічних речовин"

https://www.youtube.com/watch?v=sjSAo6DHo60

Презентація з теми: "Практична робота № 2. Тема: Дослідження властивостей основних класів неорганічних сполук."

https://naurok.com.ua/prezentaciya-z-temi-praktichna-robota-2-tema-doslidzhennya-vlastivostey-osnovnih-klasiv-neorganichnih-spoluk-237675.html

 

3. Виконати практичну роботу за інструкцією, яка надана у відео  Практична робота. 2Дослідження властивостей основних класів неорганічних сполук  https://www.youtube.com/watch?v=LE63dA69OVs

 або за інструкцією, яка надана в підручнику на ст.189-191 (І варіант)

               Написати звіт про виконання практичної роботи за зразком

ПРАКТИЧНА РОБОТА № 2

Тема.  Дослідження властивостей основних класів неорганічних спо  лук

Обладнання: штатив із пробірками, корок з газовідвідною трубкою.

Реактиви: кальцій карбонат, порошок заліза, 5%-й розчин хлоридної кислоти, розчини сульфатної кислоти, натрій або калій гідроксиду, кальцій гідроксиду, натрій хлориду, натрій ортофосфату, аргентум (І) нітрату, кальцій хлориду, натрій карбонату, натрій сульфіту. 

                                 Хід роботи

З правилами ТБ ознайомлений (а)

ДОСЛІД 1

Дія хлоридної кислоти на індикатор

За допомогою піпетки або скляної палички нанесіть краплю розбавленої хлоридної кислоти на універсальний індикаторний папірець. Як змінюється його забарвлення?

ДОСЛІД 2

Реакція хлоридної кислоти з металом

У пробірку обережно помістіть гранулу цинку і налийте 1 мл розбавленої хлоридної кислоти. Вміст пробірки можна трохи підігріти. Що спостерігаєте?

ДОСЛІД 3

Реакція хлоридної кислоти з основним (амфотерним) оксидом

У пробірку внесіть трохи магній оксиду або ферум(ІІІ) оксиду і налийте 1 мл розбавленої хлоридної кислоти. (Для прискорення реакції між амфотерним оксидом і кислотою їхню суміш можна нагріти, але не до кипіння.) Які зміни відбуваються з речовинами?

ДОСЛІД 4

Реакція хлоридної кислоти з лугом

Налийте в пробірку 1 мл розбавленої хлоридної кислоти і додайте 1-2 краплі розчину фенолфталеїну. Доливайте до кислоти по краплях, перемішуючи, розчин натрій гідроксиду до появи малинового забарвлення. Про що свідчить цей ефект?

ДОСЛІД 5

Реакція хлоридної кислоти з нерозчинною основою (амфотерним гідроксидом)

Щоб добути осад магній гідроксиду або ферум(ІІІ) гідроксиду, налийте в пробірку 1 мл розчину магній хлориду чи ферум(ІІІ) хлориду і додавайте по краплях розчин натрій гідроксиду до появи осаду. Потім у пробірку з осадом гідроксиду додайте 1-2 мл розбавленої хлоридної кислоти. Які зміни відбуваються в пробірці?

ДОСЛІД 6

Реакція хлоридної кислоти із сіллю

Налийте в пробірку 1-2 мл розчину натрій карбонату і додайте 1-2 мл розбавленої хлоридної кислоти. Що спостерігаєте?

 

Під час виконання кожного досліду за варіантом І записуйте в подану нижче таблицю свої дії, спостереження (фіксуйте розчинення речовини, утворення осаду, виділення газу, наявність чи відсутність у нього запаху, появу чи зміну забарвлення). Після завершення досліду запишіть у таблицю висновки і відповідні хімічні рівняння.

Послідовність дій

Спостереження

Висновки

Дослід ...

...

...

...

Рівняння реакції:

 

Зробіть загальний висновок

Виконані завдання надсилати на електронну пошту 

   valalekskriv020457@gmail.com   або в Єдину школу

  В зошиті обов’язково пишіть число і тему уроку

19.04. 2022

Урок 49

Тема: «Солі (середні), їх склад, назви..

Фізичні властивості середніх солей. Хімічні властивості середніх солей: взаємодія з металами, кислотами, лугами, іншими солями.» 

1.Ознайомитися з теоретичним матеріалом в підручнику В.І Попель, Л.С. Крикля  Хімія 8 клас

 § 25, § 31

2.Перегляньте відео  та презентацію  

Фізичні властивості середніх солей.

https://www.youtube.com/watch?v=1_ldadQiVkA

Солі. Фізичні властивості солей.

https://www.youtube.com/watch?v=rAQ52CaI9No

Хімічні властивості солей

https://www.youtube.com/watch?v=H7jbTtV7T2M 

Презентація до уроку "Фізичні та хімічні властивості середніх солей"

https://naurok.com.ua/prezentaciya-do-uroku-fizichni-ta-himichni-vlastivosti-serednih-soley-170155.html

 

3.Записати до зошита конспект

 

4. Виконати завдання 181, 182

 

5.Теоретичний матеріал

Фізичні та хімічні властивості солей

 Солі є крихкими кристалічними речовинами. Вони, як правило, мають високі температури плавлення та різну розчинність у воді. Усі солі мають іонну будову.

 Для середніх солей характерні такі хімічні властивості.

Взаємодія солі з металом з утворенням іншої солі та іншого металу:

CuSO4 + Fe = FeSO4 + Cu

 Такі реакції перебігають у водних розчинах, тому для них не можна використовувати метали, які за звичайних умов реагують із водою, наприклад літій, натрій, калій, кальцій, барій та інші активні метали. При складанні рівнянь таких хімічних реакцій необхідно користуватися рядом напруг металів. Більш активні метали можуть витискувати менш активні з розчинів солей. Чим лівіше розташований метал у ряді напруг, тим він є більш активним Такі реакції перебігають у водних розчинах, тому для них не можна використовувати метали, які за звичайних умов реагують із водою, наприклад літій, натрій, калій, кальцій, барій та інші активні метали.

Взаємодія солі з кислотою з утворенням іншої солі та іншої кислоти:.

K2CO3 + H2SO4 = K2SO4 + CO+ H2O

У процесі реакції обміну утворюється карбонатна кислота, яка є нестійкою та одразу розпадається з утворенням вуглекислого газу та води:

H2CO3= CO2­ + H2O

Взаємодія розчинів солей з лугами з утворенням іншої основи та іншої солі: 3. Взаємодія розчинів солей з лугами з утворенням іншої основи та іншої солі:

ZnCl2 + 2NaOH = Zn(OH)2¯ + 2NaCl

Взаємодія солей з солями:

Взаємодія солей з солями: KCl + AgNO3 = AgCl + KNO3

Реакції такого типу перебігають у розчинах та використовуються для добування практично нерозчинних солей.

Загальні способи добування солей. Поширення солей у природі та їх практичне значення

1Взаємодія металів з неметалами:

2Na + S = Na2S

2. Взаємодія кислот з металами (розташованими у ряді напруг до водню), основними оскидами та основами:

 Mg + 2HCl  = MgCl 2 + H

Na2O + H2SO4 = Na2SO4 + H2O

Cu(OH)2 + 2HNO3 = Cu(NO3)2 + 2H2O

3. Взаємодія кислотних оксидів з основними оксидами та лугами:

SO3 + K2O = K2SO4

N2O5 + Ca(OH)2 = Ca(NO3)2 + H2O

4. Взаємодія солей з металами, кислотами, лугами та іншими солями.

CuSO4 + Fe = FeSO4 + Cu

FeS + 2HCl = FeCl2 + H2

AlCl3 + 3NaOH = Al(OH)3 + 3NaCl

BaCl2 + Na2SO4 = BaSO4 ¯ + 2NaCl

Солі широко розповсюджені у природі та відіграють важливу роль у процесах обміну речовин у рослинних і тваринних організмах. Солі містяться в клітинному соку живих організмів, входять до складу різних тканей: кісткової, нервової, мязової та інших. Також солі містяться в питній воді. Солі використовуються в промисловості та побуті. Вони необхідні для добування багатьох металів, мінеральних добрив, скла, мінеральних фарб, мийних засобів.

Наприклад, натрій карбонат Na2CO3 використовують у виробництві скла.

 Природний кальцій ортофосфат Ca3(PO4)2 застосовують для одержання фосфорних добрив.

 Калій хлорид KCl використовують як калійне добриво та як вихідну речовину для добування інших солей Калію.

Натрій хлорид NaCl є вихідною сировиною для добування соди, хлору та інших речовин.

 Виконану роботу  надіслати на електронну пошту: valalekskriv020457@gmail.com  або  в Єдину школу

В зошиті обов’язково пишіть число і тему уроку


12.04. 2022

Урок 48

Тема: «Узагальнення і систематизації знань з теми: «Оксиди. Основи.Кислоти».Тематичне оцінювання 5

1.Повторити теоретичний матеріал в підручнику В.І Попель, Л.С. Крикля  Хімія 8 клас    § 22-24, § 26-30

2.Перегляньте відео 

Узагальнення знань з теми «Основи, оксиди, кислоти".

https://www.youtube.com/watch?v=4mchnvBaT2E

3. Виконати самостійну роботу з теми  «Оксиди, кислоти, основи»

 

 Самостійна робота з теми  «Оксиди, кислоти, основи»

1. Оксиди — це... речовини, що складаються з...

2. Установіть відповідність:

1. Оксиди                   a) NaCl ;            б) LiOH

2. Основи                   в) CuSO4 ;          г) SO2          

3. Кислоти                 д)Са(ОН)2;         е)HNO3 

4. Солі                        ж)СаО;               з)Н2СO3

3. Дайте назви основам  із завдання 2.

4. Укажіть оксид, розчин якого забарвить лакмус у рожевий колір:

а) СO2;                      б) СаО;                  в) Na2O.

5. Виберіть метали, що взаємодіятимуть із розчинами кислот,

a) Mg;            б) Аl;             в) Ag;           г) Hg;                 д) Sn.

6. Укажіть, з якими з нижчеперелічених оксидів взаємодіятиме сульфатна кислота:

а) літій оксид;           б) хром(ІІІ) оксид;      в) фосфор(V) оксид.

7. Для однієї з кислот із завдання 2 напишіть рівняння реакції з основами із завдання 2.

8. Для обраних вами в завданні 2 оксидів запишіть рівняння взаємодії з водою. Назвіть продукт реакції.

9. Дано речовини: кальцій, сульфатна кислота, ферум(ІІІ) оксид, карбон(ІV) оксид, срібло, аргентум нітрат. Які з цих речовин реагуватимуть із хлоридною кислотою? Напишіть рівняння хімічних реакцій.

10. У реакцію із сульфатною кислотою вступив магній масою 6 г. Обчисліть:

а) кількість речовини сульфатної кислоти, що вступила в реакцію;

б) об’єм водню, що виділився (н. у.);

в) масу солі, що утворилася.

 

 Виконану роботу  надіслати на електронну пошту: valalekskriv020457@gmail.com  або  в Єдину школу

 

12.04. 2022

Урок 47

Тема: «Хімічні властивості амфотерних гідроксидів (Алюмінію, Цинку):взаємодія з кислотами, лугами (в розчині, при сплавлянні).   Розв’язування розрахункових задач.»

1.Ознайомитися з теоретичним матеріалом в підручнику В.І Попель, Л.С. Крикля  Хімія 8 клас

 § 27, § 30

2.Перегляньте відео  та презентацію  

Хімічні властивості амфотерних гідроксидів.

https://www.youtube.com/watch?v=sjQ4lSKv6wo

Амфотерні оксиди та гідроксиди, рівняння реакцій.

https://www.youtube.com/watch?v=A_g-KoV-eeg

Презентація до уроку хімії у 8 класі "Хімічні властивості амфотерних гідроксидів"

https://naurok.com.ua/prezentaciya-do-uroku-himi-u-8-klasi-himichni-vlastivosti-amfoternih-gidroksidiv-177553.html

Розв'язування задач за хімічними рівняннями.

https://www.youtube.com/watch?v=gLVTsXIMjWU

Алгоритм розрахунків за хімічними рівняннями маси та об’єму реагентів.

https://www.youtube.com/watch?v=pcqwxgiKB-8

3.Записати до зошита конспект

4. Виконати завдання 198, 237

5.Теоретичний матеріал

Ви вже вивчили сполуки, що виявляють кислотні або основні властивості. Деякі сполуки можуть виявляти й кислотні, й основні властивості. Кислотні властивості виявляють переважно сполуки неметалічних елементів, а основні — металічних елементів. Якщо елемент за властивостями перебуває на межі між металічними та неметалічними елементами, то цілком очікувано, що його сполуки мають виявляти як  кислотні, так і  основні властивості. Такі сполуки називають  амфотерними.

Речовини, що можуть виявляти кислотні ( реагують з основами -лугами) й основні (реагують з кислотами) властивості залежно від умов( сполуки, з якою вони взаємодіють,) називають амфотерними.

Амфотерні властивості можуть виявляти оксиди й гідроксиди деяких металічних  елементів у ступенях окиснення +3 та +4:  Алюміній(+3), Ферум(+3), Хром(+3), Титан(+4) та інші.  Певним виключенням є амфотерні властивості у металічних елементів зі ступенем окиснення  + 2 . Серед них Берилій, Цинк, Станум(+2), Плюмбум(+2).

 Під час взаємодії з кислотами амфотерні гідроксиди поводяться як звичайні нерозчинні основи   - виявляють основні властивості Тобто продуктами реакції амфотерного гідроксиду з кислотою є сіль і вода:

    Zn(OH)2 + 2HCl = ZnCl2 + 2H2O

 Під час взаємодії з розчинними основами -лугами амфотерні гідроксиди виявляють кислотні властивості.

Щоб краще зрозуміти суть реакції, видозмінимо  запис . формули цинк гідроксиду.  На першому місці розташуємо атоми Гідрогену,  а групу атомів ZnO2, поставимо за Гідрогеном як кислотний залишок.. Формула матиме вигляд H2ZnO2.  Реакція спостерігається краще,  якщо до певної порції розчину лугу додати  цинк гідроксид. В рещуотиаиі реакції утворюється розчинна сіль.

H2ZnO2 + 2NaOH(розч.)= Na2(Zn(OH)4)

Щоб показати наявність у складі кислотного залишку крім цинку  ще й чотирьох гідроксогруп,  солі, що утворилася, дають повну назву: натрій тетрагідроксоцинкат («тетра» значить чотири).

Аналогічно кислотні властивості цинк гідроксид виявляє і в реакції з кристалічним лугом при нагріванні. Реакція проходить у розплаві речовин, без присутності води, тому сіль, що утворилася, дещо відрізняється за складом від солі у попередній реакції. Але спільним для них залишається наявність цинку як кислотоутворюючого елемента, який  утворює кислотний  залишок. 

Zn(OH)2+ 2NaOH(cплавл.) = Na2ZnO2 + H2O

                                                Натрій цинкат                           

 Подібними  рівняння реакцій можна проілюструвати і  амфотерні властивості алюміній гідроксиду.

Основні властивості алюміній гідроксид виявляє в реакції з кислотами. Продуктом реакції є сіль, у даному випадку алюміній хлорид.

 Al (OH)3   + 3HCl  =  AlCl+  3H2O

Кислотні властивості алюміній гідроксид виявляє в реакції з лугами. Напишемо рівняння реакції взаємодії алюміній гідроксиду з калій гідроксидом у розчині та під час сплавлення:

Al (OH)3   +3KOH(розч.)=K3(Al(OH)6);

Al (OH)3   +3KOH(сплавл.)= K3AlO3 + 3H2O

                                         Калій алюмінат            

В обох утворених солях -  алюмінатах, алюміній утворює кислотний залишок.Назва солей відповідно: калій гексагідроксоалюмінат («гекса» - шість) і калій алюмінат. 

Тобто амфотерні гідроксиди реагують залежно від другого реагенту: з лугами  -  як кислоти, а з кислотами – як основи  з утворенням солі відповідного складу.

 

 

 Виконану роботу  надіслати на електронну пошту: valalekskriv020457@gmail.com  або  в Єдину школу

 

 

 05.04. 2022

Урок 45, 46

Тема:  «Хімічні властивості кислот: дія на індикатори, взаємодія з металами, основними оксидами, основами, солями. Ряд активності металів. Реакції заміщення й обміну. Заходи безпеки під час роботи з кислотами.»

1.Ознайомитися з теоретичним матеріалом в підручнику В.І Попель, Л.С. Крикля  Хімія 8 клас  § 29, повторити   § 24

2.Перегляньте відео  

Хімічні властивості кислот.

https://www.youtube.com/watch?v=vJRH5GNTkE8

Хімічні властивості кислот

https://www.youtube.com/watch?v=KUiOO8glTWQ

Хімічні властивості кислот

https://www.youtube.com/watch?v=gdeX08iOqXs

Властивості кислот

https://www.youtube.com/watch?v=Oq1nWv6-g_k

3.Записати до зошита конспект

4. Виконати завдання № 221,223 ст.172

5.Теоретичний матеріал

 

Всі кислоти розчиняються у воді (крім кислоти H2SiO3), у багатьох випадках – необмежено, тобто змішуються з водою в будь-яких співвідношеннях з утворенням розчинів. Під час розчинення деяких кислот виділяється значна кількість теплоти.

Вам відомо, що безоксигенові кислоти є водними розчинами газів – сполук неметалічних елементів VI і VII груп із Гідрогеном (наприклад, H2S, HCl). Ці гази виділяються зі своїх розчинів навіть за звичайних умов.

Леткою, тобто такою, що переходить у газуватий стан за помірного нагрівання, є нітратна кислота HNO3. Леткі кислоти мають запах.

Ортофосфатна кислота Н3РО4, ортоборатна (борна) Н3ВО3, металисікатна H2SiO3 – тверді речовини. Вони, а також сульфатна кислота H2SO4 є нелеткими).

Карбонатна і сульфідна кислоти існують лише у водному розчині. Відповідні оксиди взаємодіють із водою неповною мірою, а кислоти, що утворюються, частково розкладаються на оксиди і воду:

CO2 + H2O = H2CO3;     SO2 + H2O = H2SO3  

Більшість кислот – токсичні речовини. Вони спричиняють серйозні отруєння, опіки шкіри. Тому працювати з кислотами, як і з лугами, потрібно обережно, дотримуючись правил безпеки. При потраплянні розчину кислоти на руку слід змити його водою, обробити шкіру розбавленим розчином харчової соди (для знешкодження залишків кислоти) і знову промити водою.

Здатність кислот реагувати з іншими речовинами значною мірою залежить від їх активності, стійкості, леткості, розчинності у воді. На це звертатимемо увагу, розглядаючи хімічні властивості кислот.

Кислоти виявляють різну хімічну активність. Дуже активні кислоти називають сильними, а малоактивні – слабкими. Є ще й кілька кислот середньої сили.

HCl HNO3 H2SO4                  HF H2SO3 H3PO4                   H2S H2CO3 H2SiO3    

сильні кислоти                кислоти середньої сили           слабкі кислоти

Кислоти у водних розчинах змінюють забарвлення індикаторів, але не всіх і не так, як луги.

Лабораторний дослід. Дія кислот на індикатори

В три пробірки акуратно наливаємо по 1 мл розчину хлоридної кислоти. У одній з пробірок змочуємо скляну паличку розчином кислоти й торкаємося нею до універсального індикаторного папірця. Як змінюється колір індикатора?

В одну пробірку з розчином кислоти додаємо 1-2 краплі розчину метилового оранжевого, у другу – стільки ж розчину лакмусу, а в третю – фенолфталеїну.

На підставі спостережень заповнюємо таблицю.

 

Універсальний індикаторний папір

Метиловий оранжевий

Лакмус

Фенолфталеїн

Нейтральний

 

Оранжевий

Фіолетовий

Безбарвний

HCl

Червоний

Червоний

Рожевий

Безбарвний

 

Висновок. У розчинах кислот універсальний індикаторний парір та метиловий оранжевий набуває червоного забарвлення, лакмус рожевого. Отже, розчини кислот можна визначити з допомогою універсального індикатора, метилоранжу або лакмусу.

Усі безоксигенові кислоти, сульфатна кислота (у розбавленому розчині) та деякі інші реагують із металами з виділенням водню й утворенням солей:

2 Al + 6 HCl → 2 AlCl3 + 3 H2 ↑;

Zn + H2SO4 (розб.) → ZnSO4 + H2

Під час деяких реакцій атоми металічного елемента, які містяться в простій речовині, заміщують атоми Гідрогену у складній речовині.

Реакцію між простою і складною речовинами, у результаті якої утворюються нові проста і складна речовини, називають реакцією заміщення.

Лабораторний дослід. Взаємодія хлоридної кислоти з металами

Розглянемо, як взаємодіють кислоти з металами.

Для експерименту в три пробірки наливаємо хлоридну кислоту; у першу додаємо шматочки мідного дроту, у другу гранули цинку, у третю магнієву стружку.

Чому метали неоднаково реагують із кислотою?

Це пов’язано з властивостями металів. Микола Миколайович Бекетов – український вчений хімік розташував метали відповідно до їх активності в ряд від найсильніших до найслабших, на підставі вивчення реакцій металів із кислотами і солями. Цей ряд так і називається ряд активності металів. (Розглядаємо таблицю, знаходимо рядактивності металів у підручнику.) Водень серед металів перебуває не випадково. Він розділяє метали на активні, які витісняють водень із розчинів кислот,і ті, що не взаємодіють із розчинами кислот і водень не витісняють.

       активні метали                 метали середньої сили                     малоактивні метали

     Li  K  Ba  Ca  Na  Mg  Al  Mn  Cr  Zn  Fe  Cd  Ni Sn  Pb    (H2)   Cu  Ag  Pt  Au

Запишемо рівняння реакцій:

Cu +HCl ≠

Zn + 2 HCl ZnCl2 + H2

Mg + 2 HCl MgCl2 + H2

Укажіть тип реакції. (Реакція заміщення)

Увага! Нітратна кислота по-особливому реагує з металами. Водень не витісняється жодним із металів, наприклад:

Zn + 4HNO3→Zn(NO3)2+ 2H2O + 2NO2

Усі метали реагують з кислотами з виділенням водню Н2, окрім металів, які знаходяться в ряду активності металів після Н, окрім кислот-окисників: H2SO4 (конц.), HNO3 (розб.), HNO3 (конц.), H2SiO3

Реакція заміщення –це реакція між простою і складною речовинами, у результаті якої утворюються нові проста і складна речовини.

Реакція обміну – це реакція між двома складними речовинами, під час якої вони обмінюються своїми складовими частинами.

Реакція нейтралізації – це реакція між кислотою та основою, у результаті якої утворюється сіль і вода.

 

 Виконану роботу  надіслати на електронну пошту: valalekskriv020457@gmail.com  або  в Єдину школу

 

29.03. 2022    

Урок 44

Тема:  «Кислоти, їх склад, назви.Фізичні властивості кислот.»

1.Ознайомитися з теоретичним матеріалом в підручнику В.І Попель, Л.С. Крикля  Хімія 8 клас  § 24

2.Перегляньте відео  

. Кислоти, їх склад, назви.Фізичні властивості кислот.

https://www.youtube.com/watch?v=u6rC3jJzg2w

Презентація Кислоти.  Фізичні властивості кислот

https://docs.google.com/presentation/d/1L7XTHW1Y8ASyPUTs5FnF4vHFy8rLi9PC9CIeTXs3DQI/edit#slide=id.p

3.Теоретичний матеріал

Хімічні властивості кисню: взаємодія з простими речовинами (вуглець, водень, сірка, магній, залізо, мідь). Реакція сполучення..

Поняття про оксиди, окиснення (горіння, повільне окиснення, дихання). Взаємодія кисню зі складними речовинами (повне окиснення метану, гідроген сульфіду,

Деякі кислоти при звичайних умовах являють собою рідини, наприклад нітратна і сульфатна кислоти, а деякі — тверді речовини, як фосфатна кислота, боратна і ін. Більшість кислот добре розчиняється у воді, але деякі практично не розчиняються. Водні розчини кислот відзначаються кислим смаком, руйнують рослинні і тваринні тканини.

Якщо не можна практично з`ясувати розчинність речовин, то звернемося до таблиці розчинності. Поєднуючи Гідроген з кислотним залишком, можно дізнатися, що силікатна кислота не розчиняється у воді.

Це цікаво знати:

1.Сульфідна кислота H2S є у вулканічних газах і у водах мінеральних джерел.

2.Хлоридна кислота НСl входить до складу шлункового соку.

3.Карбонатна кислота Н2С03 — до складу природних мінеральних вод (Боржомі, Нарзан, Миргородська).

4.Нітратна HN03 і сульфітна H2S03 кислоти трапляються в дощовій воді («кислотні дощі»).

5.Плавікова кислота плавить скло.

                  6.Суміш нітратної і хлоридної – «царська водка, бо плавить золото

4.Записати до зошита конспект

5. Виконати завдання № 220 ст. 172

 Виконану роботу  надіслати на електронну пошту: valalekskriv020457@gmail.com  або  в Єдину школу

Урок 43

Тема: . Фізичні властивості основ. Хімічні властивості лугів: дія на індикатори, взаємодія з кислотами, кислотними оксидами, солями. Реакція нейтралізації..

Хімічні властивості нерозчинних основ: взаємодія з кислотами і розкладання внаслідок нагрівання. Заходи безеи під час роботи з лугами

1.Ознайомитися з теоретичним матеріалом в підручнику В.І Попель, Л.С. Крикля  Хімія 8 клас  § 23, 28

2.Перегляньте відео  

Основи. Фізичні властивості основ.

https://www.youtube.com/watch?v=uW2iEMZYZJw

 Властивості та добування лугів і нерозчинних основ

https://www.youtube.com/watch?v=-3tr-Hs6eEs

Хімічні властивості лугів

https://www.youtube.com/watch?v=OFHHquFgKMM

3.Теоретичний матеріал

ВЗАЄМОДІЯ НЕРОЗЧИННИХ ОСНОВ ІЗ КИСЛОТАМИ. Нерозчинні основи також взаємодіють із кислотами й утворюють сіль і воду.

Cu(OH)+ H2SO4 = CuSO4 + 2H2O

Для кращого опанування знань про хімічні властивості основ виконайте лабораторний дослід, інструкції до якого подано в рубриці «Хімія — це життя: сторінка природодослідника». Перш ніж розпочати дослід, повторіть заходи безпеки під час роботи з лугами та неухильно дотримуйтеся їх під час проведення хімічного експерименту.

Стисло про основне

• Луги в хімічному відношенні активніші за нерозчинні основи. Вони діють на індикатори, реагують із кислотами та солями в розчинах. У розчині лугу лакмус та універсальний лакмусовий папірець стають синіми, фенолфталеїн — малиновим, метиловий оранжевий — жовтим.

• Типовими хімічними властивостями нерозчинних основ є взаємодія з кислотами та розкладання під час нагрівання на оксид і воду.

• Реакція нейтралізації — це реакція обміну, що відбувається між основою та кислотою з утворенням солі й води.

4.Записати до зошита конспект

5. Виконати завдання № 210 ст.163

 Виконану роботу  надіслати на електронну пошту: valalekskriv020457@gmail.com , або  в Єдину школу


08.02.2022

Контроль знань по темі «Кількість речовини. Розрахунки за хімічними формулами» Тематичне оцінювання 4

 

Виконати тести "На Урок" за посиланням   8 Б клас

 https://naurok.com.ua/test/join?gamecode=4389866 

8А клас  https://naurok.com.ua/test/join?gamecode=2917031           ( 6 балів), тести треба виконати до 16.00, далі код доступу працювати не буде.

розв'язати задачі 1.Обчисліть відносну густину сульфур(ІV) оксиду SOза повітрям.

2: Обчисліть відносну густину амоніаку NH3 за повітрям.

3. Обчисліть відносну густину метану CH4 за повітрям. (6 балів)

Термін  виконання контрольної роботи 08 лютого до 16.00.

Домашнє завдання   Повторити § 18 – 21, 

переглянути відео Відносна густина газів

https://vseosvita.ua/library/8-klas-vidnosna-gustina-gaziv-489892.html

 

25.01. 2022

Урок 33,34

Тема: . Закон Авогадро. Молярний об'єм 

1.Ознайомитися з теоретичним матеріалом в підручнику В.І Попель, Л.С. Крикля  Хімія 8 клас  § 20, ст.109 - 114

2.Перегляньте відео  

Закон Авогадро. Молярний об'єм. Розрахункові задачі

https://www.youtube.com/watch?v=c6Fs7KpmjGw

Молярний об'єм. Закон Авогадро

https://www.youtube.com/watch?v=u9s3L6TSouE

 3.Теоретичний матеріал

В одному великому будинку в сусідніх кімнатах жили два гази: 1 моль Кисню та 1 моль Водню.( запитання до класу: Скільки молекул кожного газу жило в кімнатах?). Жили вони дружно, поки одного разу не виникла між ними суперечка: хто з них важливіший? Кисень гордовито промовив:                                                                                                                                  - Я підтримую горіння, дихання, без мене не було б життя на Землі.                Водень знітився і тихенько промовив:

-  Але я теж важливий, адже я утворюю одну з найважливіших складних речовин – воду, в якій зароджується життя. Мене так і назвали «Водень» - той, що народжує воду.

    Але Кисень не хотів навіть слухати його. Скільки не старалися сусіди примирити їх, але не змогли. І вирішили розселити ці два гази в нові квартири одинакові за розміром. Але Кисень не згодився на цю пропозицію. Він вважав, що його квартира повинна бути більшою. Як  ви вважаєте , чому Кисень захотів більшої квартири? ( Пропонуємо порівняти молярні маси Кисню і Водню і зробити відповідний висновок). Як ми переконалися, Кисень важчий від Водню в 16 разів, отже і квартира його повинна бути більшою. І пішов Кисень по різних інстанціях, але всюди йому відмовляли, пояснюючи це тим, для всіх газів діє закон Авогадро. Тому, давайте зясуємо зміст закону Авогадро і переконаємось, що з Киснем поступили по закону.

    Вивченням газоподібних речовин займалося безліч учених. Значний внесок у вивчення цього питання зробили французький хімік Жозеф Луї Гей-Люссак та англійський фізик Роберт Бойль, які сформулювали низку фізичних закономірностей, що описують стан газів. Які з цих закономірностей ви знаєте?(відповіді учнів)

Усі гази однаково стискаються, мають однаковий термічний коефіцієнт розширення. Об’єми газів залежать не від розмірів окремих молекул, а від відстані між молекулами. Відстані між молекулами залежать від швидкості їхнього руху, енергії та, відповідно, температури.

На підставі цих законів і своїх досліджень італійський учений Амедео Авогадро сформулював закон:

В однакових об’ємах різних газів міститься однакова кількість молекул.

За звичайних умов газоподібні речовини мають молекулярну будову. Молекули газів дуже дрібні порівняно з відстанню між ними. Тому об’єм газу визначається не розміром частинок (молекул), а відстанню між ними, що для будь-якого газу приблизно однакова. А. Авогадро зробив висновок, що, якщо взяти 1 моль, тобто 6,02 * 1023 молекул будь-яких газів, то вони займатимуть однаковий об’єм. Але при цьому вимірюватися цей об’єм має за однакових умов, тобто за однакових температури й тиску.

Умови, за яких проводяться подібні розрахунки, назвали нормальними умовами.

Нормальні умови (н. у.):

Т= 273 К або t = 0 °С

Р = 101,3 кПа або Р = 1 атм. = 760 мм рт. ст.

Об’єм 1 моль речовини називають молярним об’ємом (Vm). Для газів за нормальних умов він дорівнює 22,4 л/моль.

Із закону Авогадро випливає, що

V = n · Vm;

отже,

n = V/Vm,

де Vm = 22,4 л/моль для будь-якого газу за н. у.

Отже, знаючи об’єм газу, можна обчислити кількість речовини, і навпаки.

Приклади розв’язування задач

Задача 1

Обчисліть, який об’єм займатимуть 3 моль азоту за н. у.

Дано:                          Розв’язання            

n(N2)=3 моль              З формули n = V/Vm     випливає   V = n * Vm;     

 

V(N2)-?                     Тоді V(N2)=3 моль*22,4 л/моль=67,2л

Відповідь: 67,2 л.

Задача 2

Обчисліть який об’єм (н.у.) займе озон кількістю речовини 0,25 моль

Задача 3

Який об’єм (н.у.) займе карбон(II) оксид масою 47 г

Дано:                          Розв’язання            

m(CO)=47 г                  Vm=22,4л/моль; М(СО)=28г/моль

 

V(СО)-?                     1). Обчислюємо кількість речовини в даній масі газу                                        

                                     n(CO)= m(CO)/M(CO)=47/28=2моль

                                 2). Обчислюємо обєм карбон (II) оксиду

                                    V(СО)= n(CO)* Vm=2*22,4=44,8 л                                                                   

Відповідь: 44,8л.

 

Задача 4

Який об’єм (н.у.) займе вуглекислий газ масою 247 г

Задача 5

Обчислити кількість молекул карбон(IV) оксиду в об'ємі 44,8 л (н. у).

Дано:                          Розв’язання            

V(CO2)=44,8 л                 Vm=22,4л/моль;

 

N(СО2)-?                     1). Обчислюємо кількість речовини CO2                                        

                                      n(CO2)= V (CO2)/ Vm (CO2)=44,8/22,4=2моль

                                  2) Обчислимо кількість молекул СO2 за формулами:

                                      n = N/NA;           N = n · NA,

                            N(CO2) = 2 моль*6,021023 молекул/моль = 12,04*1023 молекул.

Відповідь: 12,04*1023 молекул.

4.Записати до зошита конспект

5. Виконати завдання №135,136, 137, 138 ст.114

 

 Виконану роботу  надіслати на електронну пошту: valalekskriv020457@gmail.com , або  в Єдину школу

Термін виконання до 15години  00 хвилин 29.01.2022

 

 

18.01. 2022

Урок  31,32

Тема: «Обчислення числа частинок (атомів, молекул, йонів) у певній кількості речовини, масі, об’ємі.

Розв'язування задач. Обчислення за хімічною формулою маси даної кількості речовини і кількості речовини за відомою масою»

1.Ознайомитися з теоретичним матеріалом в підручнику В.І Попель, Л.С. Крикля  Хімія 8 клас  §18,19 ст.97 - 108 виконайте завдання 128,129,130. (письмово)

2.Перегляньте відео  

Обчислення числа атомів (молекул) у певній кількості речовини

https://www.youtube.com/watch?v=XU6Mok37sFM

 

ІІ Розв’яжіть задачі

1.    Визначте молярну масу речовини, формула якої: NaCl, Al2(SO4)3, Ca(H2PO4)2, C6H12O6, K2Cr2O7.

2.    Маса залізної деталі – 11,2 г. Яку кількість речовини становить така маса Феруму?

 Виконану роботу  надіслати на електронну пошту: valalekskriv020457@gmail.com

Термін виконання до 15години  00 хвилин 24.01.2022

 

 

23.11. 2021

Урок 20

Тема: «Йони. Йонний зв’язок, його утворення.»

1.Ознайомитися з теоретичним матеріалом в підручнику В.І Попель, Л.С. Крикля  Хімія 8 клас  § 14, ст. 74 - 79

2.Перегляньте відео Типи хімічного зв'язку. Йонний зв'язок

https://www.youtube.com/watch?v=6jf31e-v6CE                                                                     Йони Йонний зв'язок https://www.youtube.com/watch?v=qF0fhnDfFDk

3.Теоретичний матеріал

1. Йони. Чим відрізняються атоми та йони?

А) Розглянемо будову атомів Na та Cl.

 

Na    +11   2e-  8e- 1e-          - 1е  ------------------------ Na    +11   2e-  8e- 0e-

(позитивний йон)

Cl      +17  2e- 8e- 7e-          + 1е ________________ Cl      +17  2e- 8e- 8e-

(негативний йон)

Скільки електронів необхідно для завершення зовнішнього рівня атома Na та Cl? Що необхідно зробити, щоб завершити  зовнішній енергетичний рівень у цих атомів?

Отже, атом Натрію віддасть електрон, а атом Хлору – приєднає, перетворюючись на заряджені частинки – Йони. Учні самостійно роблять визначення, що таке Йони.

Йони – це електрично заряджені частинки речовини, які утворюються з атомів або груп атомів у результаті віддачі або приєднання до них електр 

 

 Б) Порівняйте будову атома та йона Магнію і результати запишіть у вигляді табли


                               Частинки

Ознаки

Атом Мg

 

Йон Мg

Заряд ядра

 

 

Кількість електронних шарів та

розподіл електронів

 

 

Кількість електронів на останньому шарі

 

 

Загальний заряд

 

 

 

В) Враховуючи будову атомів металів та неметалів, зробіть висновок, йони якого виду будуть вони утворювати і чому.

2. Йонний зв'язок

Запишемо схему утворення сполуки NaCl. Будову атомів ми розглянули в попередньому підпункті. За рахунок чого буде виникати цей зв'язок? Сформулюйте визначення йонного зв’язку та порівняйте з визначенням у підручнику.

Хімічний зв'язок, утворений з допомогою електростатичної взаємодії йонів, називається йонним зв’язком.

3. Характеристика йонного зв’язку

А) не спрямований.

Б) ненасичений.

В) речовини з йонним зв’язком це тверді речовини з високою температурою плавлення.

 

4.Записати до зошита конспект

5. Виконати завдання № 82, 84

 Виконану роботу  надіслати на електронну пошту: valalekskriv020457@gmail.com

Термін виконання до 15 години  00 хвилин   29.11. 

Урок 19.   23.11.21

Тема: «Природа хімічного тронеативність елементів»

1.Ознайомитися з теоретичним матеріалом в підручнику В.І Попель, Л.С. Крикля  Хімія 8 клас      § 13, ст. 66 - 73

2.Перегляньте відео Природа хімічного зв'язку

https://www.youtube.com/watch?v=d_0tR6s96Tg

Природа хімічного зв’язку. Електронегативність атомів хімічних елементів

https://www.youtube.com/watch?v=llMpS6mnEWI

Презентація «Природа хімічного зв’язку.»

https://naurok.com.ua/prezentaciya-priroda-himichnogo-zv-yazku-8-klas-14252.html


3.Теоретичний матеріал

1.     Хімічний зв'язок і будова речовини

               Атоми майже всіх хімічних елементів не можуть довго існувати поодинці. Вони сполучаються з такими самими або іншими атомами. Багато атомів металічного елемента, сполучаючись разом, утворюють метал. Алмаз, графіт, червоний фосфор містять з’єднані між собою атоми неметалічних елементів. Два атоми Оксигену сполучаються в молекулу кисню; із таких молекул складається газ кисень. Вода містить молекули води, утворені двома атомами Гідрогену й одним атомом Оксигену. Натрій хлорид  складається не з молекул, а з великої кількості йонів Nai Cl-.

Сполучення будь – яких частинок відбувається з виділенням енергії.

Взаємодію між атомами, молекулами, йонами, завдяки якій частинки утримуються разом, називають хімічним зв’язком.

2.     Електронна природа хімічного зв’язку

На основі таблиць пояснюємо, як атоми хімічних елементів завершують свої зовнішні електронні оболонки. Звертаємо увагу на те, що у неметалічних елементів на зовнішньому енергетичному  рівні є чотири і більше електрони. Неметалічним елементам енергетично невигідно віддавати свої зовнішні електрони, а тому вони приєднують до восьми електронів і утворюють стійкий октет. У металічних елементів на зовнішньому електронному рівні , навпаки, невелика кількість електронів – від одного до трьох, і тому металічні елементи віддають свої зовнішні електрони. На передостанньому електронному шарі у них також є стійкий октет електронів. Тобто робимо висновок, що в утворенні хімічних зв’язків безпосередньо беруть участь електрони зовнішньої електронної оболонки.

3.               Поняття про електронегативність.

Властивість атома елемента притягувати до себе спільні електронні пари порівняно з іншими елементами сполуки називається електронегативність.

Електронегативність тісно пов’язана з поняттям «радіус атома»: електронегативність буде тим більшою, чим менший радіус атома.

На початку уроку ми повторили поняття про радіус атома і з’ясували, як він змінюється в періодах і групах. Тепер з’ясовуємо, як буде змінюватися електронегативність у періодах і групах.

Завдання. Розглянути таблицю «Ряд електронегативності» і зробити висновок про зміну електронегативності у періоді та групі.

Висновок . Якщо радіус атома у періодах зменшується, то електронегативність збільшується. У групах, навпаки, зверху вниз радіус атома збільшується, отже, електронегативність зменшується.

Робота з таблицею.    Ряд електронегативності.

F>O>Cl>Br>S>P>C>H>Si>Ag>Mg>Ca>Na>K>Cs>Fr

У періодичній системі електронегативність елементів зростає в періодах зліва на право, а в головних підгрупах – знизу вверх

               

4.      Поняття про валентні електрони.

                        Зовнішні електрони (більш віддалені)  мають здатність спарюватися і їх називають

                              ВАЛЕНТНИМИ.

                   Завдання. Записати електронну формулу Алюмінію і визначити валентні електрони.

 Правило.   При записі формули складної речовини, хімічні елементи записуються в порядку зростання електронегативності зліва на право. Наприклад: H2SO4, HCl, K3PO4, Al2O3, NaCl.

4.Записати до зошита конспект

5. Виконати завдання  №73,74

 Виконану роботу  надіслати на електронну пошту: valalekskriv020457@gmail.com

Термін виконання до 15години  00 хвилин   29.11.2021

 

 

 

12.10.21  

Додатковий матеріал до уроків 11,12

Будова електронних оболонок атомів хімічних елементів № 1-20.

Стан електронів у атомі. Електронні орбіталі.

 

Перегляньте відео

Стан електронів у атомі

https://www.youtube.com/watch?v=TQobSktEzmA

Будова електронних оболонок атомів

https://www.youtube.com/watch?v=AAO1J7Vd2Ls       

Будова електронних оболонок атомів

https://www.youtube.com/watch?v=cJDSI-Wyivc

05.10. 2021

Урок  10

Тема: .  Сучасне  формулювання періодичного закону.Ізотопи. Нуклід. Тематичне оцінювання 1

1.Повторити  теоретичний матеріал в підручнику В.І Попель, Л.С. Крикля  Хімія 8 клас  § 1 - 4, ст. 5 - 27

2.Перегляньте відео  

Будова атома https://www.youtube.com/watch?v=RWrbri8B4-8

1.      Тестове виконання завдань

  1. Атом складається з:

а) ядра й електронної оболонки,      б) електронів,

в) молекул,                                                      г) нейтронів і протонів.

  1. Ядро атома складається з:

а) електронів,                            б) електронів і протонів,

 в) протонів і нейтронів,                      г) нейтронів.

3.     Із порядковим номером елемента збігається:

 а) значення відносної атомної маси,     б) значення електронегативності,

 в) кількість електронів в атомі,              г) кількість нейтронів у ядрі.

  1. Протонне число дорівнює:

а) номеру періоду,                                                б) номеру групи,

в) відносній атомній масі,                                   г) порядковому номеру елемента.

  1. Кількість протонів у ядрі дорівнює:

а) порядковому номеру,               б) номеру періоду,

в)номеру ряду,                                           г) номеру групи.

  1. Електрони заряджені:

а) позитивно, б)не заряджені, в) додатньо, г) негативно.

7.     Основний внесок у масу атома роблять:

а) протони й електрони,                 б) протони і нейтрони,

в) нейтрони й електрони,               г) електрони.

  1. Вкажіть характерну властивість нейтронів:

а) має заряд -1,                                             б) має заряд +1,

в) не має маси,                                             г) не має заряду.

  1. Вкажіть характерну властивість електронів:

а) має заряд -1,                                             б) має заряд +1,

в) не має маси,                                             г) не має заряду

  1. Заряд ядра атома Феруму дорівнює:

а) 26,   б) 8,   в) 56,   г)4.

  1. Число протонів в атомі Фосфору:

а) 31, б) 15, в) 17, г) 46.

  1. Число електронів в атомі Бору:

а) 5, б) 6, в) 11, г) 22.

  1. Число нейтронів в атомі Калію:

а) 19,б) 39, в) 58, г) 20.

  1. Вкажіть номер групи, в якій міститься елемент, заряд ядра якого дорівнює 17:

а) VI, б) II, в) VII, г) I.

  1. В ядрі Флуору міститься:

а) 19 протонів, б)10 протонів, в) 9 протонів, г) 9 електронів.

2.     Заповнити таблицю

Елемент

Заряд ядра

Число протонів

Число електронів

Число нейтронів

Протонне число

Нуклонне число

 Карбон

 

 

 

 

 

 

 Натрій

 

 

 

 

 

 

Ферум

 

 

 

 

 

 

Аурум

 

 

 

 

 

 

 

 Виконану роботу  надіслати на електронну пошту: valalekskriv020457@gmail.com

Термін виконання до 15години  00 хвилин 05.10.2021

 

 

 

05.10. 2021

Урок  9

Тема: .  Будова атома. Склад атомних ядер (протони і нейтрони).
Протонне число. Нуклонне число

1.Ознайомитися з теоретичним матеріалом в підручнику В.І Попель, Л.С. Крикля  Хімія 8 клас  § 4, ст. 22 - 26

2.Перегляньте відео Будова атома. Склад атомних ядерпротонів, нейтрони. Протонне число. Нуклонне число"

 https://www.youtube.com/watch?v=Xb9rgGJxUHg 

 

Будова атома https://www.youtube.com/watch?v=RWrbri8B4-8

 

3.Теоретичний матеріал

1.     У 1896 р. Беккерель випадково відкрив радіоактивність. Подальші дослідження радіоактивних променів тісно пов’язані з іменами подружжя: польської дослідниці Марії Склодовської та її чоловіка — француза П’єра Кюрі

2.     Ернест Резерфорд (1911 р) дослідив неоднорідність природи радіоактивного випромінювання та запропонував планетарну модель будови атома.

А) Резерфорд виявив, що радіоактивні елементи випромінюють три види променів: α, β, Ɣ. Прилад для доведення неоднорідності радіоактивного випромінювання складається з джерела випромінювання (1) у свинцевому контейнері, двух електродів (2) та екрана для реєстрування випромінювання (3).

Під дією електричного поля радіоактивне випромінювання поділяється на три пучки. Ɣ-випромінювання не відхиляється в електромагнітному полі. α-випромінювання відхиляється у бік катода, β-випромінювання - у бік анода. На основі досліджень Резерфорд запропонував планетарну модель будови атома.

   

 Б) У 1911 р. англійський учений Е. Резерфорд  сформулював

 основні положення планетарної будови моделі атома

1). У центрі атома знаходиться позитивно заряджене ядро, розмір якого в десятки тисяч разів менший за розмір атома

2). Весь позитивний заряд і майже вся маса атома зосереджена в ядрі

    ( маса електрона = 1/1836 а.о.м)

3). Ядро атома складається з нуклонів: протонів та нейтронів.

 Число протонів (р+) дорівнює порядковому номеру елемента.

 Число нейтронів (n0) в ядрі дорівнює різниці відносної атомної маси та порядкового номера елемента.

4). Навколо ядра рухаються електрони (е). Їх число дорівнює порядковому номеру елемента.

 

Заряд ядра атома дорівнює порядковому номеру елемента у періодичній системі.

У цьому полягає фізичний зміст порядкового номеру

                Кількість електронів в атомі дорівнює порядковому номере елемента у періодичній системі.

Протонне число – кількість протонів в ядрі атома.                Дорівнює порядковому номеру елемента та заряду ядра.

Нуклонне число – сума протонів і нейтронів, масове число.

Нуклід – будь – який різновид атома з певним значенням протонного і нуклонного чисел.

Нейтрон — нейтральна частинка, що не має електричного заряду.

Протон — позитивно заряджена частинка. Заряд протона дорівнює заряду електрона, але протилежний за знаком. І ті, й інші мають масу, що приблизно дорівнює 1 а.о.м.

Порядковий номер = заряд ядра атома = кількість протонів = кількість електронів

3.    Характеристика часток, з яких складається атом (записуємо в зошит)

Відкриття фізичного змісту порядкового номера дало нове обґрунтування розміщенню елементів у періодичній системі. З'ясувалося, що елементи розміщені не стільки за зростанням атомної маси, скільки за зростанням заряду ядер їх атомів. Дістала пояснення й удавана суперечність у системі Д. І. Менделєєва — розміщення трьох пар елементів (Аргон і Калій, Кобальт і Нікол, Телур і Йод) не в порядку зростання їх атомних мас, а навпаки. Виявилось, що таке розміщення відповідає  величині зарядів ядер атомів цих елементів. Отже, суперечності немає.


Сучасне формулювання періодичного закону

Властивості хімічних елементів, простих речовин, а також склад і властивості сполук перебувають у періодичній залежності від значень зарядів ядер атомів

 ( тобто хімічні властивості елементів визначає не відносна атомна маса,

 а заряд ядра)

 4.Записати до зошита конспект

5. Виконати завдання № 25, 26,27

Термін виконання до 15години  00 хвилин 11.10.2021 Виконану роботу  надіслати на електронну пошту: valalekskriv020457@gmail.com

 

 

28.09. 2021

Урок 7,8

Тема: .  Періодичний закон та періодична система хімічних елементів Д.І.Менделєєва. 

Структура періодичної системи хімічних елементів 

1.Ознайомитися з теоретичним матеріалом в підручнику В.І Попель, Л.С. Крикля  Хімія 8 клас  §2,3 ст.12- 21

2.Перегляньте відео  

Періодичний закон Д.І.Менделєєва

https://www.youtube.com/watch?v=5vU0g68Wwfo

Структура Періодичної системи елементів Д.І.Менделєєва https://www.youtube.com/watch?v=guQGEMS_X_E

 3.Теоретичний матеріал

1.     В основу класифікації Д. І. Менделєєв поклав значення відносної атомної маси. Виявити залежність властивостей від відносної атомної маси  було важко з двох

причин:

- не всі елементи було відкрито (63 елемента проти 118 на сучасному етапі)

- відносні атомні маси у деяких елементів було визначено неточно.

2. Оформлення карток з інформацією про хімічні елементи. 

На кожний елемент із 63 відомих  Д.І. Менделєєв склав картку, де зазначив символ хімічного елемента, відносну атомну масу, формулу вищого оксиду, валентність у вищому оксиді, формулу леткої сполуки з Гідрогеном.

3. Потім вчений розставив елементи в порядку зростання відносних атомних мас, пронумеровав їх, а наданий номер назвав порядковим номером.

В цьому ряду побачив закономірні зміни властивостей елементів.

-Знайдіть, де стоять елементи із відомих вам родин.

- лужні метали стоять не поряд, а через кілька елементів, так саме розташовані галогени та інертні гази.

4. Д.І. Менделєєв поділив ряд на відрізки і розмістив їх один під одним. При цьому елементи з подібними властивостями опинилися один під одним. Отримався прообраз сучасної періодичної системи.

Аналогічно змінюються властивості елементів і сполук від Na до Cl.

На основі спостережень Менделєєв сформулював періодичний закон:

а) металічні властивості спадають, неметалічні – зростають;

б) валентність в сполуках з Оксигеном зростає;

в) характер вищих оксидів та відповідних їм гідратів оксидів змінюється від основного через амфотерні до кислотних;

г) валентність в летких сполуках з Гідрогеном спадає.

5.Виявлені закономірності Д.І. Менделєєв сформулював у вигляді періодичного закону (1869р.)

Властивості елементів і властивості  утворених ними простих і складних сполук перебувають у періодичній залежності від величини атомних мас.

 На основі цього закону і побудована періодична система хімічних елементів.

 Періодична система хімічних елементів — графічне зображення періодичного закону.

1.    Будова періодичної системи:

        а)  Елементи, розташовані в періодичній системі утворюють 7 періодів.

Період – це горизонтальний ряд хімічних елементів, розміщених відповідно до зростання їх відносних атомних мас, що починається лужним металом і закінчується інертним елементом

Періоди поділяють на малі та великі, відповідно до кількості елементів, що їх утворюють.

Періоди

 


Малі

Великі

1,2,3 періоди

                    4,5,6,7 періоди

 

б) Елементи, розташовані в періодичній системі, утворюють  8 груп.

Група – це вертикальний стовпчик, в якому один під одним розміщені елементи подібні за властивостями.

Наприклад, вища валентність елемента відповідає номеру групи.

Кожна група ділиться на підгрупи.

                                              Підгрупи

 


Головна (А)

Побічна (В)

 

Складається з елементів

і малих і великих періодів

Складається з елементів

лише великих періодів

г) Елементи з порядковими  номерами 58-71 та 90-103, особливо схожі за властивостями, утворюють два сімейства — лантаноїдів та актиноїдів.

4.Записати до зошита конспект

5. Виконати завдання

І Гра «так» чи «ні».

До групи лужних металів належать: Літій, Натрій, Рубідій, Цезій

2 До галогенів  належать: Хлор, Бром, Манган, Оксиген

3 До групи  інертних елементів  належать:Гелій, Неон, Ферум, Аргон

4 Хімічна активність лужних металів  зростає із збільшенням відносної атомної маси

           5 Хімічна активність галогенів спадає із збільшенням відносної атомної

          6 Оксиди лужних металів виявляють основний характер.

            7. Натрій і Калій взаємодіють з водою за звичайних умов

8. Метали натрій і калій м’які, легко ріжуться ножем.

9. Усі лужні метали мають однакову густину, а також однакові значення температур плавлення та кипіння.

10. Галогени взаємодіють з металами, утворюючи солі

11.  Інертні елементи – типові неметали

12. Галогени – типові неметали

ІІ Дайте правильну відповідь:

1). Скільки періодів містить періодична система?
2). Які бувають періоди?

3).Чим відрізняються між собою періоди?
4). Скільки хімічних елементів містить 1 період?
5). Скільки хімічних елементів містить 2 та 3 періоди?
6). Скільки хімічних елементів містить 4 період?

7). Скільки груп містить періодична система?
 8).  На які дві підгрупи поділяється кожна група?

9) Яка підгрупа є головною

10)  Яка підгрупа є побічною?

 11) Сформулюйте періодичний закон хімічних елементів.

 Виконану роботу  надіслати на електронну пошту: valalekskriv020457@gmail.com

Термін виконання до 15години  00 хвилин 30.09.2021

 


21. 09.2021                 

Тема : «Діагностична контрольна робота.»

    1.Ознайомитися з завданнями контрольної роботи

1. Виберіть правильні твердження:

1) кисень — безбарвний газ;

2) на повітрі всі речовини горять краще, ніж у кисні;

3) кисень важчий за повітря;

4) молекула кисню складається з двох атомів Оксигену.

2. Оксидами є сполуки:

1) СО;

2) КОН;

3) КН;

4) P2O5 .

3. Реакціями сполучення є:

1) C + O2 CO2 ;

2) 2HgO → 2Hg + O2;

3) Fe + S → FeS;

4) 2NH3  → N2 + 3H2

4. Яка з формул нижченаведених сполук має таку саму кількість атомів, як і молекула NO2 ?

а) O3;

б) СО;

в) P4;

г) P2O3.

5. Простою речовиною, що містить 4 атоми в молекулі, є:

а) O3;

б) PH3;

в) P4;

г) H2О .

6. Установіть послідовність збільшення валентності Хлору в оксидах:

а) Cl2O3 ;

б) Cl2O ;

в) Cl2O7 ;

г) Cl2O5 .

7. Установіть відповідність між формулою речовини та її відносною молекулярною масою.

Формула речовини                                         Відносна молекулярна маса

               1) СО                                                                        а) 110

               2) CO2                                                                       б) 28

               3) P2O3                                                                      в) 100

               4) H3PO3                                                                   г) 82

                                                                                                 д) 44

8. Установіть відповідність між формулами речовин і валентністю Йоду.

     Формула речовини                                                 Валентність Йоду

               1) I2O5                                                                       а) ІІІ                                                                             

               2) I2O3                                                                       б) VII

               3) I2O7                                                                       в) I

               4) AlI3                                                                       г) IV

                                                                                                 д) V

9

Обчисліть відносну молекулярну масу Ca(OH)2.

10

Обчисліть масову частку Оксигену у Ca(OH)2.

  2.  Виконати завдання на подвійному аркуші, підписати за зразком:

 Діагностична контрольна робота

з хімії

учня (учениці)  8-Б класу

КЗ «НВК «Гарант»

м. Лисичанська

Прізвище, ім’я в родовому відмінку

Виконані завдання надсилати на електронну пошту 

   valalekskriv020457@gmail.com

Обов’язково напишіть дату.

Термін виконання   до 15 год..00 хв. 21.09.21

 


Урок 35, 36.

Тема : «Розв'язання задач.  Обчислення об’єму певної маси або кількості речовини відомого газу за нормальних умов.   Відносна густина газів.»

1.    Ознайомитися з теоретичним матеріалом в підручнику В.І Попель,  Л.С.Крикля  Хімія 8 клас §21

2.Переглянути  відео

А). Обчислення об’єму за законом Авогадро.

https://www.youtube.com/watch?v=8XB_OuWOIGM

В). Відносна густина газів

https://www.youtube.com/watch?v=S1mV_Rc1aOs

3. Записати до зошита конспект

4. Виконати завдання в підручнику № 163,166,167,169.          Всі завдання виконуються письмово. (1,5 бала за кожну вправу, разом - 6 балів)

5. Виконати тести Відносна густина газів  за  посиланням

https://naurok.com.ua/test/join?gamecode=8674411

або відкривши посилання  join.naurok.ua , код доступу 8674411

(Тести виконати до 18.00 год.22.01.21)            6 балів за тести.          Загальна оцінка – 12 балів.

Виконані завдання надсилати на електронну пошту 

   valalekskriv020457@gmail.com

 В зошиті обов’язково пишіть число і тему уроку.

Термін виконання   до 18 год..00 хв.   22.01 2021

 

15.01.2021               

Урок 33, 34.

Тема : «Закон Авогадро. Молярний об'єм газів.»

1.    Ознайомитися з теоретичним матеріалом в підручнику В.І Попель,  Л.С.Крикля  Хімія 8 клас §21

2.Переглянути  відео

А) Закон Авогадро. Молярний об'єм. Розрахункові задачі  https://www.youtube.com/watch?v=c6Fs7KpmjGw

 

В). Молярний об'єм газів. Закон Авогадро.

 https://www.youtube.com/watch?v=wFDOl1lWRlc 

С). Закон Авогадро Молярний об’єм газів

https://www.youtube.com/watch?v=1L2KU7pOgXM

D).Закон Авогадро Молярний об’єм газів

https://www.youtube.com/watch?v=9lBhKGrRiI8

2.    Записати до зошита конспект  

3.    Виконати завдання в підручнику № 153,154,155,156.    Всі завдання виконуються письмово. (1,5 бала за кожну вправу, разом - 6 балів)

4.    Виконати тести Кількість речовини, молярна маса, молярний об'єм, стала Авогадро за посиланням https://naurok.com.ua/test/join?gamecode=2999804, або відкривши посилання  join.naurok.ua , код доступу 2999804  (Тести виконати до 18.00 год.16.01.21)            6 балів за тести. Загальна оцінка – 12 балів.

Виконані завдання надсилати на електронну пошту 

   valalekskriv020457@gmail.com

 В зошиті обов’язково пишіть число і тему уроку.

Термін виконання   до 18 год..00 хв.   16.01. 2021

 

 


18.12.2020                  Урок 29, 30.

 

Тема : «Кількість речовини. Моль - одиниця кількості речовини. Число Авогадро  Молярна маса речовини..»

 

Ознайомитися з теоретичним матеріалом в підручнику В.І Попель, Л.С Крикля Хімя 8 клас , §19,20 ст. 98-109

1. Переглянути  презентацію  за посиланнями Кількість речовини,https://docs.google.com/presentation/d/1zdVThP3UeUhRsSOt8CcWzRmbuwghPFr-Wu4urunwbG0/edit#slide=id.p 


2.Переглянути відео Кількість речовини. Стала Авогадро. Молярна маса. Розрахункові задачі    

https://www.youtube.com/watch?v=cNMo2YnVeM4

https://www.youtube.com/watch?v=JOTCsMDo9ec

Кількість речовини https://www.youtube.com/watch?v=WwKQIm8aLYg

Моль. Молярна маса. https://www.youtube.com/watch?v=wWS0DpPzlv0

3Написати конспект, виконати завдання, які надані в презентації                          на слайдах 7,8

   4.    Виконати завдання в підручнику № 130,131,140,141

 

Виконані завдання надсилати на електронну пошту 

   valalekskriv020457@gmail.com

 В зошиті обов’язково пишіть число і тему уроку.

Термін виконання   до 19 год..00 хв.   20.12 2020

 

 

04.12.2020             Урок 25, 26.

Тема : «Кристалічні гратки. Атомні, молекулярні та йонні  кристали. Залежність фізичних властивостей речовин від типів кристалічних граток»

1.Ознайомитися з теоретичним матеріалом в підручнику В.І Попель, Л.С. Крикля  Хімія 8 клас §14, ст.75-77 (Кристалічні гратки), §17, ст.87-91.

2.Переглянути  відео   Кристалічні ґратки Атомні, молекулярні та йонні кристали

https://www.youtube.com/watch?v=CydMFyv87ik

Кристалічні решітки. https://www.youtube.com/watch?v=OzoCSCt7x5E  

Залежність фізичних властивостей речовин від типів кристалічних ґраток

https://www.youtube.com/watch?v=-OIkxMVYijM

3.Теоретичний матеріал

Будова твердих речовин

Тобі вже відомі такі частинки, як атоми, молекули, йони. Це відносно проста форма організації речовини. У стандартних умовах ці частинки, як правило, індивідуально не існують. За допомогою різних типів хімічних зв'язків вони об'єднуються й утворюють вищу форму організації речовини — хімічні сполуки.Як поділяються хімічні сполуки? (прості і складні речовини). Залежно від фізичних умов речовини можуть існувати в різних агрегатних станах. Які ви знаєти агрегатни стани хімічних сполук? ( твердий, рідкий та газуватий стан)Якщо гази характеризуються повною невпорядкованістю розташування молекул одна відносно одної, то в рідинах деяка впорядкованість частинок спостерігається. Адже для рідин характерна наявність певного об'єму, хоча й відсутня певна форма. Рідини займають проміжне місце між газами і твердими тілами, яким властивий суворий порядок розташування частинок, що утворюють речовину.У твердих речовинах частинки розташовані у просторі суворо закономірно для кожної речовини.                                    

Усі речовини у твердому стані можуть мати таку будову:

 

Будова твердих речовин

 

 

Аморфна Структурні частинки речовини розміщуються безладно (глина)

 

Кристалічна Структурні частинки речовини розміщуються впорядковано (кухонна сіль)

У кристалічних речовинах атоми, молекули та йони розташовані упорядковано, на певних відстанях. Таке закономірне розташування частинок у кристалах називають кристалічною ґраткою. Щоб якось уявити цю закономірність, у тривимірному просторі об’єднаємо центри молекул прямими лініями, які перетинаються. При цьому утвориться просторовий каркас, який називають кристалічними ґратками.. Місця, в яких лінії перетинаються, називають вузлами кристалічних ґраток.

Кристалічні ґратки – модель, за допомогою якої описують внутрішню будову кристалів Структурну впорядкованість кристалічних речовин називають кристалічними гратками.

Класифікація кристалічних ґраток.

Залежно від природи частинок, що містяться у вузлах кристалічних ґраток, та сили взаємодії між частинками визначають тип ґраток: йонні, атомні, молекулярні, металічні

                    Класифікація кристалічних граток.

 

Типи кристалічних граток

 

 

 

 

 

 

 

           Атомні

 

ЙОННІ

 

МОЛЕКУ

ЛЯРНІ

 

Металіч

ні

 Як же можна визначити тип кристалічних граток? 

Інструкція з визначення типу кристалічної гратки

Визначити до якої групи відноситься дана речовина:

Проста речовина – визначити метал чи неметал:

Ме – мають металічну кристалічну гратку;

неМе – мають молекулярну кристалічну гратку;

винятки – деякі  неМе мають атомну кристалічну гратку.

Складна речовина – визначити клас речовини:

МехОуйонну кристалічну гратку;

неМехОумолекулярну кристалічну гратку;

Ме(ОН)х йонну кристалічну гратку;

НхAnйонну кристалічну гратку;

MeхAnуйонну кристалічну гратку.

Залежність між хімічним зв’язком, типом кристалічної решітки і фізичними властивостями.

 Ми вже знаємо, що властивості речовин залежать від їхнього складу і будови. З’ясуймо, яка залежність існує між хімічним зв’язком, типом кристалічної решітки і фізичними властивостями?

Таблиця « Типи кристалічних граток »  допоможе знайти відповідь.

                                                     Типи кристалічних решіток. 

 

Тип решітки

Загальна характеристика властивостей речовин

Приклади речовин.

Йонні кристалічні ґратки

характерні для сполук з йонним типом хімічного зв’язку. У вузлах таких ґраток знаходяться протилежно заряджені йони. Сили міжіонної взаємодії досить значні, тому речовини з таким типом кристалічної ґратки є нелеткими, твердими, тугоплавкими, їх розчини та розплави проводять електричний струм.

Типовими представниками таких сполук є солі безоксигенових кислот, основні оксиди, основи, кислоти.

Молекулярні кристалічні ґратки

характерні для сполук із ковалентним типом хімічного зв’язку. У вузлах таких ґраток знаходяться неполярні або полярні молекули. Унаслідок слабких сил взаємодії речовини з таким типом кристалічної ґратки мають незначну твердість, низькі температури плавлення та кипіння, характеризуються леткістю

Такий тип кристалічної ґратки характерний для неметалів( кисню, йоду) води, кислотні оксиди, деякі органічні сполуки(глюкози, спиртів, нафталіну).

Атомні кристалічні ґратки

характерні для сполук із ковалентним типом хімічного зв’язку. У вузлах таких ґраток знаходяться окремі атоми, між якими існує ковалентний зв’язок. Усі зв’язки є рівноцінними та міцними, тому речовини з таким типом кристалічної ґратки характеризуються великою твердістю, високими температурами плавлення, хімічною інертністю

 Такий тип кристалічної ґратки характерний для алмазу, силіцій(IV) оксиду, бору,

С ( графіт, алмаз)

Металічні кристалічні ґратки

Кристалічні ґратки металів містять у вузлах позитивні йони і нейтральні атоми

 

Усі метали, сплави.

 

Bисновки

У кристалічних речовинах атоми, молекули, йони розміщуються в певному порядку, утворюючи кристалічні ґратки Кристалічні ґратки – модель, за допомогою якої описують внутрішню будову кристалів.. Розрізняють атомні, молекулярні, йонні та металічні кристалічні ґратки.

 Між будовою речовини, яка визначається типом хімічного зв'язку і типом кристалічних ґраток, та її властивостями існує певна залежність: чим міцніший хімічний зв'язок, що утримує частинки у вузлах кристалічних ґраток, тим міцніші кристали, тим твердіша речовина, тим вищі її температури плавлення і кипіння. А тому, якщо відома будова речовини, можна прогнозувати її властивості, і навпаки – якщо відомі властивості речовини, можна зробити висновок про її можливу будову.

4.Записати до зошита конспект

5. Виконати завдання

А).Користуючись теоретичним матеріалом заповніть таблицю «Тип кристалічних ґраток і властивості речовин.»

Показники.

Тип кристалічних ґраток і властивості речовин

 

 

молекулярна

атомна

йонна

металічна

Складові частинки граток

 

 

 

 

Тип хімічного зв’язку

 

 

 

 

Міцність зв’язку

 

 

 

 

Температура кипіння і плавлення

 

 

 

 

Леткість

 

 

 

 

Твердість, крихкість

 

 

 

 

Електропровідність

 

 

 

 

Розчинність у воді

 

 

 

 

Б).Користуючись інструкцією з визначення типу кристалічних граток і таблицею «Тип кристалічних ґраток і властивості речовин.» визначити тип кристалічних граток і спрогнозувати фізичні властивості хімічних сполук.

Речовина.

Хімічний зв'язок.

Тип решітки

Властивості.

Н2О

 

 

 

І2

 

 

 

С

 

 

 

NaCl

 

 

 


Виконані завдання надсилати на електронну пошту 

   valalekskriv020457@gmail.com

 В зошиті обов’язково пишіть число і тему уроку.

Термін виконання   до 17 год..00 хв.  09 .12 2020

 

8 клас    Хімія            23.10.2020               

Урок 15, 16.

 Тема : «Періодична система хімічних елементів з позиції теорії будови атома. Характеристика хімічних елементів № 1-20 за їхнім місцем у періодичній системі та будовою атома»

11.   Ознайомитися з теоретичним матеріалом в підручнику В.І Попель, Л.С. Крикля  Хімія 8 клас § 9-11, ст.49-61

22. Переглянути  відео   Виконати письмово завдання, які надано в відео № А , С

А)  Структура Періодичної системи елементів Д.І.Менделєєва

https://www.youtube.com/watch?v=guQGEMS_X_E

В) Будова електронних оболонок атомів

https://www.youtube.com/watch?v=AAO1J7Vd2Ls  

С) Стан електронів в атомі

https://www.youtube.com/watch?v=KoeMEQtaAtc

23.   Записати до зошита конспект

34.  Виконати завдання в підручнику № 60,72

 

Характеристика  хімічного  елемента

            План

1. Назва і символ елемента, його місце в періодичній системі (номер періода, номер групи, головна чи побічна підгрупа). Назва простої речовини.

 2. Відносна атомна маса.

3. Склад атома, тобто кількість у ньому протонів, нейтронів (якщо елемент належить до двадцяти елементів, які мають по одному природному нукліду) й електронів.

 4. Електронна будова атома, тобто розміщення електронів на енергетичних рівнях і підрівнях.

 5. Тип елемента (s-, p-, d-, f), його хімічний характер (металічним чи неметалічним є елемент).

 6. Максимальне і мінімальне значення валентності (за номером групи періодичної системи, у якій міститься елемент).

7. Тип простої речовини, утвореної елементом (метал чи неметал).

Виконані завдання надсилати на електронну пошту 

   valalekskriv020457@gmail.com

 В зошиті обов’язково пишіть число і тему уроку.

Термін виконання   до 19 год..00 хв.   25.10 2020

Не забутьте прийняти участь в І турі олімпіади з хімії, завдання знайдете на блозі. 



8 клас  Хімія    16.10. 2020

Тема: «Стан електронів у атомі. Електронні орбіталі. Енергетичні рівні та підрівні; їх заповнення електронами в атомах хімічних елементів № 1-20. Поняття про радіус атома.»

Перегляньте відео  «Стан електронів в атомі» за посиланням    https://www.youtube.com/watch?v=cJDSI-Wyivc

https://www.youtube.com/watch?v=TQobSktEzmA

Складання електронних формул атомів хімічних елементів.

https://www.youtube.com/watch?v=M1mXtEB_Wy4  

Електронна будова атома

https://www.youtube.com/watch?v=do1UC6Z35Uo

Будова атома   https://www.youtube.com/watch?v=OV2ocQ8R8Rk

Зв’язок періодичної системи й будови атома  (Заповніть таблицю)

Поняття в періодичній системі

Визначення

Зв’язок з будовою атома

Порядковий номер елемента

 

 

Період

 

 

Група

 

 

Відносна атомна маса

 

 

Порядковий номер елемента

Число, що визначає положення елемента в періодичній системі

Заряд ядра, число протонів, число електронів

Період

Горизонтальний ряд хімічних елементів у періодичній системі

 

Група

Вертикальний ряд хімічних елементів у періодичній системі

 

Відносна атомна маса

Фізична величина, що показує, у скільки разів маса атома більша, ніж маса атома 12С

Сума протонів і нейтронів

Електронна орбіталь — це простір навколо ядра атома, в якому найбільш імовірне перебування електронаЕлектронні орбіталі різняться за формою й напрямком у просторі. (Проектуємо на екран або показуємо на плакаті форми електронних орбіталей.) Ці електронні орбіталі різної форми позначаються літерами sр, d,f.

Положення орбіталі в просторі можна визначити в системі координат. Орієнтація орбіталі в просторі описується магнітним квантовим числом ml. Умовно кожен підрівень поділяється на квантові комірки за напрямками орбіталі в просторі.

На s-підрівні така квантова комірка лише одна, умовно позначається □ або _.

На p-підрівні їх три 

На d-підрівні їх п'ять 

На f-підрівні їх сім 

Кожна квантова комірка може розмістити лише два електрони. Крім руху навколо ядра, електрон має ще і власний обертовий рух навколо своєї осі. Цей рух описує спінове квантове число (або спін, від слова «веретено»).

Тестовий контроль

1. Частину простору в атомі, де перебування електрона наймовірніше називають:

 а) орбітою;  б) орбіталлю;  в) енергетичним рівнем; г) енергетичним підрівнем

2. Орбіталі, що мають сферичну форму називають

 а) S – орбіталями; б) p – орбіталями; в) d – орбіталями; г) f – орбіталями.

3. Електрони, що перебувають на p – орбіта лі називають:

а) s – електронами; б) p – електронами; в) d – електронами; г)  f – електронами

4. На другому енергетичному рівні максимально можуть розміщуватися

а) 2 електрони; б) 4 електрони; в) 8 електронів; г)  18 електронів

5. Другий енергетичний рівень складається з підрівнів

а)  s;  б)  s, p;   в) s, p, d;   г) s, p, d, f

6. На p підрівні максимально можна розмістити

а) 2 електрони; б) 6 електронів; в) 8 електронів; г)  10 електронів

7. Кількість енергетичних рівнів у атомі відповідає

а) номеру группи, в якій розміщений елемент; б) номеру періода; в) порядковому номеру  елемента

8. Елементом III періоду  IV групи є

а) Al; б) Si; в) P; г) Ga

9. Елементом, атом якого містить 16 електронів є

а) S; б) Pв) Bг) C

10. Елементом у атомі якого сума протонів і нейтронів дорівнює 20 є

а) K; б) Ca; в )Ar; г) Nе

11 Укажіть  радіоактивний елемент VІІ періоду  ІІ групи головної підгрупи.

12. Укажіть елемент   ІІ групи, атом якого має 2 енергетичні рівні.

13. Напишіть електронні та графічні формули елементів з порядковими номерами елементів         № 17, 20 .

Завдання    Опрацюйте   § 6, 7 ст.  32 -43, повторити § 4, 5.

Заповніть таблицю,  виконайте тести .

 Виконану роботу  надіслати на електронну пошту: valalekskriv020457@gmail.com

Термін виконання до 15.години  00 хвилин 20.10.2020

Комментариев нет:

Отправить комментарий